Cumartesi , 18 Mayıs 2024

Kadınlarda Anormal Kanamalar

Yaş gurubuna göre değişiklik gösterir. Erken yaşlarda disfonksiyonel uterin kanama (hormon dengesizliğine bağlı) sık görülürken ileri yaşlarda özellikle menopoz döneminde kanser nedeniyle olabileceği ilk akla gelmelidir. Bu durumda endometriyal biyopsi (probe kürtaj) mutlaka yapılmalıdır.

Adet Gecikmeleri

Aktif cinsel yaşamı olan kadınlarda en muhtemel sebep gebeliktir. Ovulasyon (yumurtlama) olmaması veya basit kist nedeniyle gecikme olabilir. Diğer patolojik olmayan gecikme sebepleri; stres, mevsim değişiklikleri, seyahat, ilaç kullanım,3 aylık koruyucu iğneler ve kola uygulanan hormonlu çubuklar ile hormonlu rahim içi araç(mirena).

Ara Kanamalar

Metroraji submüköz myomlar, enfeksiyon, spiral, düzensiz doğum kontrol hapı kullanımı ve polip gibi sebepler neden olabilir.

Adet Miktarında Artış

Menoraji en sık sebebi hormonal nedenlerdir. Submüköz myom, polip diğer nedenlerden ilk akla gelenlerdendir.

Adet Miktarında Azalma

Hipomenore; perimenepozal dönem, doğum kontrol hapı, mirena (hormonlu rahim içi araç), asherman sendromu(cerrahi müdahele sonrası rahim içi yapışıklık) sebeplerindendir.

Sık adet görme

Polimenore; iki adet  başlangıcı arasının 21 günden  az olması.Hormonal dengesizlik nedeniyle olur. Bazı kadınlarda adet ortası ovulasyon zamanı az miktardaki kanama normal olup sık adet görme olarak değerlendirilemez.

Anormal Kanamaların Tedavisi

Adet düzensizliği tedavisi yaş gurubuna, hastanın beklentilerine(çocuk isteği, sancısız adet) ve altta yatan sebebe göre değişiklik gösterip detaylı muayene ve tetkikler sonucunda yapılır.

 

Op. Dr. İrfan Tarhan

https://www.irfantarhan.com/anormal-kanamalar/

Bir yanıt yazın