Cumartesi , 13 Ağustos 2022
Anasayfa » Genel » Bilinen en iyi detoks, oruç

Bilinen en iyi detoks, oruç

Medical Park Hastane Kompleksi Beslenme ve Diyet Uzmanı Aysun Yurdakul, bilinen en iyi ‘detoks’un oruç olduÄŸunu söyledi.

ANTALYA – Ä°HA – Ramazan ayında yaklaşık 16 saatlik açlığın sonunda hızla yemek yendiÄŸini belirten Beslenme ve Diyet uzmanı Aysun Yurdakul, “Hızlı yemek  sonrasında midede ağırlık, gaz, yanma, kabızlık, mide öz suyunun yemek borusuna geri kaçması gibi adlandırdığımız ‘reflü’ gibi sorunlarla karşı karşıya kalınabilir” dedi.
SaÄŸlıklı bir bireyin gün içinde 3 ana, 3 ara öğün olmak koÅŸuluyla 2.5-3 saat arayla 6 öğün beslenmesinin doÄŸru olduÄŸunu belirten Yurdakul, “Ramazan ayında öğünler ikiye düşmektedir. Ä°ftarda yemekleri öğünlere dağıtmalı, çorba, ana yemek, tatlı ve meyve aralarında 1’er saat bırakılıp yenmeli. Sahuru atlamayıp saÄŸlıklı bir kahvaltı yapıldığında öğün sayısı 5’i bulmakta ve uzun süreli açlık nedeniyle yavaÅŸlayan metabolizmanın çalışması saÄŸlanmaktadır” diye konuÅŸtu.
Yurdakul, Ramazan ayında doÄŸru beslenmenin devam ettirilerek kilonun korunabileceÄŸini ifade ederek ÅŸunları söyledi: “Bir diyetisyenle birlikte yapılacak çalışma ile Ramazan ayı, kilolu ve ağır bir vücut yerine, yenilenmiÅŸ, toksitlerden arınmış, fazla kilolardan kurtulmuÅŸ, daha zinde ve saÄŸlıklı bir bedenle tamamlanabilir.”
Medical Park Hastane Kompleksi Beslenme ve Diyet Uzmanı Aysun Yurdakul, orucun 2-3 adet hurma, yarım su bardağı su ile açılması gerektiÄŸini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Oruç açıldıktan sonra 10 dakika beklenmeli. Daha sonra  çorba ile devam edilmeli. Mutlaka sahura kalkılmalı. Ramazan ayının ikinci haftasından sonra yavaÅŸlayacak olan metabolizma, öğün atlayarak yavaÅŸlatılmamalı. Tüketilecek besinler, iftar ve sahur arasında 4-5 öğüne yayılmalı. Çay ve kahve iftardan bir saat sonra  içilmeli. Sindirimi kolaylaÅŸtıracak bitki çaylarına ağırlık verilmeli. Günlük su ihtiyacı öğün aralarına yayılmalı. Yemeklerle birlikte su içilmemeli. Åžerbetli tatlılar yerine, sütlü tatlılar tercih edilmeli.”

Türkiye

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.