Cumartesi , 13 Ağustos 2022
Anasayfa » Sağlık HABER » Meclis, saÄŸlık çalışanlarına saldırıları araÅŸtıracak

Meclis, sağlık çalışanlarına saldırıları araştıracak

AK Parti Ankara Milletvekili Cevdet Erdöl ve 35 milletvekili, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarıyla ilgili Meclis Araştırması açılmasını istedi.

AK PartiAnkaraMilletvekili Cevdet Erdöl ve 35 milletvekili, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarıyla ilgili Meclis Araştırması açılmasını istedi.

TBMM BaÅŸkanlığı’na sunulan araÅŸtırma önergesinde, saÄŸlık çalışanlarının vatandaÅŸlara saÄŸlık hizmetlerini tam vekesintisizulaÅŸtırabilmek için her türlü ÅŸartta,gecegündüz görev yaptığı ifade edilerek, ”Zamanzaman saÄŸlık çalışanlarına yönelik münferit de olsa ÅŸiddet olayları olmaktadır. Fedakarca görev yapan saÄŸlık personeli, bazen hasta bazen de hasta yakınlarının sözlü ve fiili ÅŸiddetine maruz kalabilmektedir” denildi.

Sağlık hizmetinin kaliteli şekilde sunulması, toplum sağlığının gelişmesi açısından olmazsa olmaz ilke olduğuna işaret edilen önergede, şu görüşlere yer verildi:

”SaÄŸlık personeli ve özellikle doktorların ÅŸiddete uÄŸrayacağı düşüncesiyle hareket etmesi, toplum saÄŸlığının geliÅŸmesine yeterli katkıyı sunmalarına engel olmaktadır. Ayrıca hekimlerin verimli çalışamaması, sadece toplum saÄŸlığını deÄŸil, ülke ekonomisini de olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Münferit olsa bile bu tür üzücü olaylar saÄŸlık personelinin moralini bozmakta , çalışma ÅŸevkini kırmaktadır. Nedeni ne olursa olsun ÅŸiddetin hiçbir türü, hiçbir kimseye karşı ve hele saÄŸlık çalışanlarına karşı asla mazur görülemez.”

Önergeyle, sağlık çalışanlarına yönelik münferit de olsa şiddet olaylarının araştırılması, varsa gerekçelerinin bilimsel olarak tespit edilmesi ve çözümleri konusuna politika geliştirilmesinin arzu edildiği belirtildi.

Önergenin, 24 Nisan Salı günü TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi ve AraÅŸtırma Komisyonu kurulması planlanıyor.

AA- Haber7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.