Cumartesi , 18 Mayıs 2024

Türkiye’de bir ilk

Kartal Koşuyolu Hastanesi’nde, dana kalp zarından elde edilen biyolojik kalp kapağı bir hastaya takılarak Türkiye’de bir ilk gerçekleştirildi

 Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Klinik Şefi Prof. Dr. Mete Alp,dana kalp zarından elde edilen biyolojik kapağın, Avrupa’daki birçok açık kalp cerrahi merkezinde kullanıldığını söyledi.

Prof. Dr. Alp, şunları kaydetti:
”Kapak hiç dikiş gerektirmeden, cerrahın hızına göre 1,5-3 dakika arasında yerleştirilebiliyor. Bu kapağın en özelliği, yaşlı insanlarda kireç olsa dahi kireçleri sökmeye gerek kalmadan şah damarı ve kapakçıkların alınmasının ardından kalp kapağının doğrudan yerleştirilebilmesidir. Ayrıca bu yöntem, 70’li yaşların üstünde, küçük aort çapı olan ve birlikte cerrahi yöntemi uygulanan hastalarda, cerraha ve hastaya inanılmaz bir avantaj sağlıyor. Hem kullandığınız kalbi durdurma süreniz çok kısalıyor, hem de bu tür özellikler nedeniyle hastaya daha yararlı bir işlemi kısa sürede yapıyorsunuz.”

73 yaşındaki hasta İsmail Özkan da, ”Sadece 3 gün yoğun bakımda kaldım. Şu anda yeniden doğmuş gibiyim. Kendimi çok iyi hissediyorum. Mete Hocama teşekkür ediyorum” diye konuştu.

AA

Haber Türk

Bir yanıt yazın