Cumartesi , 13 Ağustos 2022
Anasayfa » Sağlık HABER » Kadınların Yeni Kabusu! Menopoz yaşı düşüyor mu?

Kadınların Yeni Kabusu! Menopoz yaşı düşüyor mu?

“Sıfır beden”in öncülerinden Karolina Kurkova, 24 yaşında menopoza girdiÄŸini açıkladı.

Çek manken Karolina Kurkova, 24 yaşındayken yakalandığı bir tiroit bezi rahatsızlığı nedeniyle erken menopoza girdiğini, bu nedenle aşırı kilo aldığı için de podyumlardan bir süre uzaklaşmak zorunda kaldığını açıkladı.

Bir zamanlar “sıfır beden” olan dünyaca ünlü manken, aşırı zayıf kadınlarla ortak kaderi paylaşınca tıp dünyası “16 yaşındaki kızlar bile diyetler yüzünden menopoza giriyor” diye alarm verdi. 27 yaşındaki Karolina Kurkova, 4 yıl önce 1.80 boyunda ve yalnızca 59 kiloydu. Sıfır beden mankenlerin öncülerinden olan Kurkova, 24 yaşındayken menopoza girip aşırı kilo almaya baÅŸladığını açıkladı.

Kurkova, “Vücuduma neler olduÄŸunu anlayamıyordum. Çünkü çok saÄŸlıklı bir insandım, birden bire ÅŸiÅŸmanlamam mantıklı deÄŸildi. 15 kilo birden aldım, hipotiroit hastası olmuÅŸum” diye açıkladı hastalığını. Åžu anda saÄŸlıklı olan ünlü mankenin yaÅŸadıkları pek çok sıfır beden kadının ortak sorunu oluyor. Uzmanlar, bu konuda endiÅŸeli ve genç yaÅŸta menopoz ve tiroit sorunlarının hatalı beslenme nedeniyle patladığını anlatıyorlar.

‘HASTALIK ÇAÄžIRIR’

Prof. Dr. Ziya Mocan (İç Hastalıkları ve Metabolizma Uzmanı): Tiroit bezinin az çalışması HaÅŸimato dediÄŸimiz hastalığa o da erken menopoza neden olur. Böylelikle de hasta hızla kilo almaya baÅŸlar ve adetten de kesilir. Sıfır bedenlerde bu duruma çok sık rastlıyoruz, sorun adet bozukluklarıyla baÅŸlıyor. YaÄŸ dokusu olmadığı için erken yaÅŸta menopoza giriyorlar. Kurkova’nın ideal kilosu 65 olması gerekirken 59 olduÄŸu için vücut dengesi bozulmuÅŸ. Bu zayıflık pek çok hastalığı çağırıyor.

YÃœZDE BÄ°RÄ°…

Prof. Dr. Süleyman Engin Akhan (İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı): Sıfır beden olan kadınlarda yağ oranı düştükçe adet görme oranı azalır. Moda dünyasında küçük yaşta, hatta ergenlikte mankenliğe başlayan genç kızların görüntüleri ile ilgili çok ciddi saplantıları var. ya anoreksiya ya da bulimia nevrozalar görülüyor. Erken menopoz kadınların sadece yüzde birinde görülür ancak aşırı zayıf kadınların ortak kaderidir. Benim 17-18 yaşlarında bu sorunu yaşayan hastalarım var.

‘KÄ°LO ALMALI’

Prof. Dr. Seyfettin Uludağ (Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı): Vücuttaki yağ kitlesi belli bir kilonun altına inerse adet sekteye uğrar ve kesilir. Zayıf olmak ve hızlı kilo vermek adetten kesilme sebebidir. Yağlanma miktarı belli bir noktaya gelince yeniden adet görme başlayabilir. Kişi kilo alırsa düzelebilir.

Sabah : http: //www.sabah.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.