Pazar , 21 Nisan 2024

Kadınların Ortak Derdi: Vajinal Enfeksiyonlar (mantar, trikomonas, bakteriyel vajinozis)

Vajinal enfeksiyonlar hastada yoğun akıntı, kaşıntı, kötü koku, ağrılı cinsel ilişki ve idrar yaparken yanma gibi şikâyetlerle kendini belli eder. Tedavinin ise enfeksiyonu ortaya çıkaran etkene bağlı olarak planlanması gerekir. Enfeksiyonun tipini ortaya çıkan şikayetlere bakarak anlamak mümkün olur. Mantar enfeksiyonları genellikle kaşıntı, beyaz renkli, süt kesiği ya da peynir kırığı gibi akıntılarla kendini belli ederken, bakteri kaynaklı enfeksiyonlar daha çok sarı-yeşil veya grimsi akıntılarla ve özellikle cinsel ilişki sonrası ya da adet dönemlerinde artan kötü kokuyla anlaşılıyor.

Vajinal Enfeksiyonlar Çeşitleri:

Mantar Enfeksiyonu

Vajende kaşıntı ve peynir kesiği şeklinde akıntı ile kendini gösterir. Etken çoğunlukla candida albicansdır. Vulvada kaşıntı sonrasında da ödem ve kızarıklık olur.Mantar enfeksiyonu genellikle vücut direncinin düştüğü durumlarda ortaya çıkar. Mantar gelişimini kolaylaştıran faktörler; gebelik, antibiyotik kullanımı, naylon iç çamaşırı, dar giyinme, vajen içinin yıkanması, şişmanlık, doğum kontrol hapları, lokal allerjenler, kronik servisit, radyasyon gibi sebeplerdir.

Mantar Enfeksiyonu Tanısı

Deneyimli bir göz çoğunlukla yeterlidir. Nadiren tetkik ihtiyacı olur.

Mantar Enfeksiyonu Tedavisi

Kolay olmakla birlikte sık tekrarlayabilir. Tekrarlayan mantarlarda tedavi ile birlikte hijyenik koşullarında mutlaka iyileştirilmesi gerekir.

Trikomoniazis, Trikomonas

Çoğunlukla cinsel yolla geçmesine rağmen cinsel olmayan yollarla da bulaşabilir.

Trikomoniazis Şikâyeti

%70–80 bulgu vermez. En sık şikâyet sarı yeşil renkli köpüklü akıntıdır. Nadire kaşıntı vulvada şişlik ve kızarıklık yapabilir.

Trikomoniazis Tanısı

Muayenede akıntının şekli ve serviksteki küçük kanama odaklarının olması yeterli olsa da kesin tanı mikroskobik incelemede ve bazen smearde trikomonas tespiti ile olur.

Trikomoniazis Tedavisi

Vajinal ovüller ve ağızdan ilaçlarla yapılır ve beraberinde eş tedavisi gereklidir.

Bakteriyal Vajinozis

Genellikle cinsel yolla bulaşıp üreme çağındaki kadınlarda görülür. Çoğu zaman şikâyet oluşturmaz. En sık şikâyeti sarı gri renkli akıntıdır. Cinsel ilişki sırasında bozuk balık kokusunu andıran bir akıntıdır. Jinekolojik muayene tanı için çoğunlukla yeterli olup antibiyotik ile tedavi edilir.

 

Bir yanıt yazın