Pazartesi , 30 Mart 2020
Anasayfa » Genel » Göz saÄŸlığınızı 20-20-20 kuralı ile koruyun

Göz sağlığınızı 20-20-20 kuralı ile koruyun

20 dakikada bir, 20 saniye süresince, 20 metre ve ötesine bakarak gözleriniz dinlendirip göz kuruluğunun önüne geçebilirsiniz

“Teknoloji çağında ekranlardan uzak kalmamız mümkün deÄŸil. Ancak gözlerimizi de korumamız ÅŸart!” diyen Göz SaÄŸlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Ãœyesi Fatih Atmaca, 20-20-20 kuralını anlattı:

“Ekran karşısında uzun süre kalmak gözlerimizi yorar. Bununla beraber miyopi (uzağı net görememe) ve astigmatizma (bulanık görme) gibi göz kusurlarının oluÅŸma riskini artırır. Ayrıca cep telefonu ve bilgisayar ekranı karşısında uzun süre kalındığında göz kırpma sayımız oldukça azalır. Göz kırpma sayımız azaldıkça gözümüz yeterince nemlenemez. Bununla beraber ekranın yaydığı ısı, ışık ve radyasyon gözyaşımızın daha hızlı buharlaÅŸmasına neden olarak göz kuruluÄŸuna sebep olur, gözlerde kanlanma, yanma ve batma ÅŸikayetleri oluÅŸur.”

EKRAN Ä°LE ARANIZDAKÄ° MESAFE EN AZ 40 SANTÄ°M OLSUN

“Yazın klimalar, kışın ise ısıtma sistemleri, içinde bulunduÄŸumuz ortam havasının nemini azaltarak göz kuruluÄŸumuzun ÅŸiddetini artırır” diyen Göz SaÄŸlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Ãœyesi Fatih Atmaca sözlerini şöyle sürdürdü:

“Günün büyük çoÄŸunluÄŸunu kapalı ortamlarda spot ışık altında ekran karşısında geçirenlerin gözlerini koruyabilmeleri için basit ama etkili bir kuralımız var: 20-20-20 kuralı. Nedir bu kural? 20 dakikada bir, 20 saniye süresince, 20 metre ve ötesine bakarak gözlerimizin dinlenmesine imkan tanıyabilir, göz kuruluÄŸunun önüne geçebiliriz. Ekranların yaymış olduÄŸu zararlı ışınları azaltması nedeni ile bilgisayarımızın ekranına filtreli koruyucu takabilir, özel kaplamalı gözlük camları kullanabiliriz. Ayrıca ekranla gözümüz arasındaki mesafenin en az 40 santimetre olmasına özen göstermeliyiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir