Salı , 16 Nisan 2024

Corona virüsü kargolar ile bulaşır mı?

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü dünyayı tehdit ediyor. MERS ve SARS virüslerinden sonra corona virüsü hayati risk bulundurarak solunum yolu enfeksiyonlarına neden oluyor. Corona virüsünün yaygınlaşması akıllara bir çok soru işaretini getirdi. Özellikle Çin’den yapılan online alışverişlerde corona virüsü kargolar ile bulaşır mı sorusunun merak edilmesine neden oldu. İşte, hastalıkla ilgili detaylar ve son durum.

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Dünya Sağlık Örgütü, corona virüsünü soğuk algınlığı semptomlarıyla başlayan ve çok tehlikeli sağlık sorunlarına neden olan MERS ve SARS virüsleri ile aynı aileden tanımlıyor. Corona virüsü, MERS ve SARS tipi virüsler hayvanlar ve insanlar arasında bulaşıyor. Örneğin SARS’ın misk kedisinden insana, MERS virüsünün ise deveden insana bulaştığı tahmin ediliyor. Corona virüsüne sahip hayvanlardan insana bulaşan bir örnek daha bilinmiyor.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NEDİR?

corona-virusu-kargo-bulasir-miYeni tip koronavirüsün ilk belirtileri yüksek ateş, boğaz ağrısı, öksürük, nefes darlığı, solunumda zorluk ve ishal şeklinde ortaya çıkarken, ileri safhalarda zatürre ve böbrek yetmezliğine neden oluyor ve ölümle sonuçlanabiliyor.

Corona virüsü, üst solunum yolu enfeksiyonları ile benzer belirtiler gösterir. Bazı bünyeler hastalığı hafif semptomlarla atlatabileceği gibi bazı hastalar hayatlarını kaybedebilirler. Corona virüs enfeksiyonlarının MERS ve SARS gibi türleri ölümcül olabilir.

Ortaya çıktığı yerden dolayı “Vuhan virüsü” diye de adlandırılan yeni korona virüsü, solunum, hapşırma ve öksürme durumlarında hava yoluyla bulaşıyor. NCoV’in ilk belirtileri yüksek ateş, boğaz ağrısı, öksürük, nefes darlığı, solunumda zorluk ve ishal şeklinde ortaya çıkarken ileri safhalarda zatürre ve böbrek yetmezliğine neden oluyor, nihayetinde ölümle sonuçlanıyor.

İlk önce deniz ürünlerinden insanlara, sonrasında ise insandan insana bulaşma özelliğine sahip olduğu belirtilen virüse karşı kullanılabilecek herhangi bir ilaç ya da aşı bulunmuyor.

CORONA VİRÜSÜ KARGOLARLA BULAŞIR MI? 

Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Eraksoy “Koronaviruslar, diğer virüsler gibi, aktivitelerini ancak insan ya da hayvanların canlı hücreleri içinde sürdürebilirler. Virüsler kuru ortamlarda çok kısa bir sürede aktivitelerini yitirirler. Bu nedenle virüslerin nemli olmayan cansız nesnelerin yüzeyinde varlıklarını sürdürmeleri mümkün değildir” dedi.

Yeni corona virüs enfeksiyonu olduğundan kuşkulanılan bir kişinin solunum yolu salgıları veya vücut çıkartılarının bulaşabileceği tüm yüzeylerin, standard çamaşır suyuyla silinmesi gerektiğini söyleyen Doktor Haluk Eraksoy, “Belirgin bir kirlenme olduğunda ise sulandırılmış çamaşır suyu kullanılmalıdır” dedi.

Bir yanıt yazın