Çarşamba , 12 Ağustos 2020
Anasayfa » Genel » SaÄŸlık Bakanlığı’ndan MERS virüsü açıklaması

SaÄŸlık Bakanlığı’ndan MERS virüsü açıklaması

saglikbakanligi

Hacıların kutsal topraklardan dönmesiyle MERS-CoV virüsü Türkiye’de gündemde yer almaya baÅŸladı. SaÄŸlık Bakanlığı hacıların Türkiye’ye dönüşünden itibaren kontrol altında tutulduÄŸunu ve herhangi bir virüse rastlanmadığını bildirdi.

SaÄŸlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller SaÄŸlık Genel Müdürü Hüsem HatipoÄŸlu, önceki seneler de dahil bugüne kadar hastaneye yatan hiçbir hacıda MERS virüsüne rastlanmadığını, sadece Suudi Arabistan’da çalışan bir işçide virüsün tespit edildiÄŸini bildirdi.

HatipoÄŸlu, yaptığı açıklamada, Körfez bölgesinde görülmeye baÅŸladığı 2012 yılı eylül ayından itibaren Türkiye’de “Mers-CoV” düşünülerek tetkik yapılan bin şüpheli vakada sadece bir hastada virüs tespit edildiÄŸini, diÄŸer vakalarda grip ve benzeri hastalıklara rastlandığını ifade etti.

MERS virüsü ön belirtileri olan halsizlik, ateş, boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürük, baş ağrısı, kusma, ishal, kas ve eklem ağrılarının birçok hastalıkla örtüştüğüne dikkati çeken Hatipoğlu, salgının başta Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu olmak üzere iki yıldır yakından takip edildiğini vurguladı.

Bu yıl hacıların kutsal topraklardan dönüşüyle virüsün kamuoyunun gündeminde yer aldığını dile getiren Hatipoğlu, şunları kaydetti:

“Hac öncesinde deÄŸiÅŸik kaynaklarda Mers-CoV ile ilgili ülkemizde salgın yapacağı yönünde senaryolar vardı. En kötü ihtimalleri de göz önüne alarak Diyanet Ä°ÅŸleri BaÅŸkanlığımızca iyi bir diyalog içerisinde hacı adaylarımıza eÄŸitimler verildi. Mers-CoV’un klinik, bulaÅŸma ve korunma yöntemlerini her kesimin rahatlıkla anlayabileceÄŸi dille yazılmış 61 bin 300 broşürümüz hacı adaylarımızın çantalarında olacak ÅŸekilde dağıtıldı. Uluslararası havalimanlarımızda hac öncesinde baÅŸlayarak Genel Müdürlüğümüze baÄŸlı saÄŸlık ekipleri oluÅŸturuldu. Ekiplerimiz kutsal topraklara uÄŸurlarken hacı adaylarımızı salgınla ilgili bilgilendirdi. Aynı zamanda muayenelerini ve eksik aşılarını yaptı.”

HatipoÄŸlu, hacıların Türkiye’ye döndükten sonra aile hekimleri tarafından 14 gün süreyle yakından takip edildiÄŸine deÄŸinerek, şüpheli vakaların SaÄŸlık Bakanlığının belirlediÄŸi 49 referans hastaneye götürüldüğünü, koordinasyon içerisinde salgın mücadelesi yürütüldüğünü anlattı.

HatipoÄŸlu, “Bugüne kadar, önceki seneler de dahil, hastaneye yatan hacılarımızın hiçbirinde Mers-CoV virüsüne rastlanmadı. Bu virüs, sadece Suudi Arabistan’da çalışan bir işçimizde tespit edildi. Öngörümüz 15 gün içinde Mers-CoV’un gündemimizdeki yerinin oldukça azalacağı, Ebola hastalığının ise bir süre daha kamuoyumuzu meÅŸgul etmeye devam edeceÄŸi yönündedir” diye konuÅŸtu.

(AA)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir