Anasayfa / Genel / Ağrı kesicilere fazla güvenmeyin!

Ağrı kesicilere fazla güvenmeyin!

ilacdikkat

Ağrı kesicilerin uzun vadede ağrıyı azaltmadığını belirten Nörolog Prof. Yahya Çelik, ”Tam tersine ağrı eşiğini düşürerek çok daha kolay ağrıya neden oluyor” dedi.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yahya Çelik, ”Ağrı kesiciler, ağrıyı uzun vadede azaltmıyor, tam tersine ağrı eşiğini düşürerek çok daha kolay ağrıya neden oluyor” dedi.

Çelik, baş ağrılarının önemli bir halk sağlığı problemi olduğunu ve toplumda çok sık görüldüğünü söyledi. Türkiye’de baş ağrısıçeken vatandaşların gereksiz ağrı kesicikullanmayı alışkanlık haline getirdiğini ifade eden Çelik, ”Baş ağrısında önemli olan ne tip bir baş ağrısı var, neden kaynaklanıyor, onun belirlenmesidir. Gerekli olan ilacı, gerekli olduğu zaman kullanmak önemli. Maalesef halkımızdaağrı kesici kültürü çok iyi oturmamış durumda.Baş ağrısı olan kişiler doktora gitmek yerine ya arkadaşına ya da eczacıya sorarak ağrı kesicialıyor” diye konuştu.

Ağrı kesicilerin çok masum olmadıklarını, uzun süreli kullanımlarda mide, karaciğer ve böbreklere çok ciddi zararlar verdiğini anlatan Çelik, ”Ağrı kesici kullanmak ağrıyı uzun vadede azaltmıyor. Ağrı kesici ağrı eşiğini düşürerek çok daha kolay ağrıya neden oluyor” şeklinde konuştu.

”AŞIRI İLAÇ KULLANIMINA BAĞLI BAŞ AĞRISI”
Prof. Dr. Çelik, ”aşırı ilaç kullanımına bağlı baş ağrısı” diye bir tanımlama yapıldığını dile getirerek, ”Böyle hastalar bize geliyor. İlaç bağımlısı oldukları için hastanede yatırarak tedavi ediyoruz. Bu nedenle ağrı kesicileri çok zorlanmadıkça, doktor tavsiyesi olmadıkça kullanmayalım” ifadelerini kullandı.

Şiddetli ve uzun süren baş ağrılarının hafife alınmaması gerektiğine işaret eden Çelik, çok şiddetli, ilaca yanıt vermeyen, 3 ile 6 ay içinde başlayan ve artarak devam eden şiddetli baş ağrılarının beyin tümörlerinin en önemli belirtilerinden olabileceğini söyledi.

Baş ağrısı şikayetiyle kendilerine başvuran hastaların ilk önce öykülerini dinlediklerini, daha sonra bazı tetkikler yaptıklarını anlatan Çelik, uykusuzluk, aşırı uyumak, sigara içilen ortamda fazla bulunmak, alkol kullanımı ve daha birçok nedenin baş ağrısı yapabileceğini vurguladı.

ALINTILAR: AA – HaberTürk

İlginizi Çekebilir

hpv-rahim-agzi-kanseri

Hpv Enfeksiyonu ve Rahim Ağzı Kanseri Aşılaması

HPV Enfeksiyonu : Human Papilloma Virüsler (HPV) çok yaygın görülen ve oldukça bulaşıcı kılıfsız DNA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir