Cumartesi , 13 Ağustos 2022
Anasayfa » Doktor haber » Simülasyonla ameliyat yapacaklar

Simülasyonla ameliyat yapacaklar

Hacettepe Teknokent bünyesinde, tıp öğrencilerine ameliyatları hastadan önce bilgisayar ortamında yapmalarına olanak tanıyan ”simülasyon merkezi” kurulacak.

ANKARA – Hacettepe Teknokent A.Åž. Yönetim Kurulu BaÅŸkanı Prof. Dr. Murat KaraÅŸen, teknolojinin geliÅŸtiÄŸi ülkelerde tıp eÄŸitiminin de farklı olduÄŸunu dile getiren KaraÅŸen, ”Bu ülkelerdeki öğrenciler, canlı gibi reaksiyon veren birtakım simülasyon maketleri üzerinden eÄŸitim alıyor. Türkiye’de ise kadavra bulmada sıkıntılar var” dedi.

Ãœniversite olarak tıp eÄŸitiminde simülasyon eÄŸitimi için merkez kurma projesini hayata geçirmek istediklerini belirten KaraÅŸen, ”Ankara’da tıp fakültesi olan diÄŸer üniversiteleri de bu iÅŸin içine katarak, hastaya nasıl müdahale edileceÄŸini, yanlış yapılırsa ne tür sonuçların alınabileceÄŸini gösterecek dünya çapında bir simülasyon merkezi kurmak istiyoruz. Simülasyon teknolojisiyle öğrenci, çeÅŸitli ameliyatları bilgisayar ortamında yapıyor. Bilgisayar, yanlışlarını öğrenciye gösteriyor ve ona göre skorlama yapıyor. Öğrencinin, ancak bu eÄŸitimden geçtikten sonra hastanın üzerinde bir ÅŸeyler yapma hakkı olabiliyor. Biz böyle bir simülasyon üzerinde çalışıyoruz” diye konuÅŸtu.

Karaşen, kadavra üzerinden eğitim veren bir merkez kurmayı da planladıklarını belirterek, böylece öğrencilere hem simülasyon hem de kadavra üzerinde çalışma imkanı sunmayı hedeflediklerini bildirdi.

DENEY HAYVANI ÃœRETÄ°M MERKEZÄ° OLUÅžTURULACAK
Türkiye’de genetiÄŸi özel oluÅŸturulmuÅŸ deney hayvanı eksiÄŸinin bulunduÄŸuna da iÅŸaret eden KaraÅŸen, bununla ilgili çalışma baÅŸlattıklarını da söyledi.

Dünya çapında patenti bulunan bir hayvan üreticisiyle deney hayvanı üretim merkezi oluşturmayı planladıklarını dile getiren Karaşen, burada üretilen hayvanlardan çevre ülkelerin de yararlanabileceğini sözlerine ekledi.

ntvmsnbc

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.