Perşembe , 4 Haziran 2020
Anasayfa » Genel » Check-up’ın faydadan çok zararı var

Check-up’ın faydadan çok zararı var

Ünlü İskoçyalı doktor uyardı: Bir doktor olarak, hastalıkların erken teşhisine yol açtığı için benim check-up yapılmasını hararetle tavsiye etmem beklenir ama çoğu testin zararlı olduğunu söyleyebilirim


DIÅž HABERLER/EMÄ°N ARVAS - – Dünyaca ünlü Ä°skoçyalı doktor Margaret McCartney, faydadan çok zarara yol açtığını ifade ederek check-up konusunda insanları uyardı.
“Bir doktor olarak, hastalıkların erken teÅŸhisine yol açtığı için benim check-up yapılmasını hararetle tavsiye etmem beklenir” diyen McCartney, bazı testlerin faydalı olabileceÄŸini ama çoÄŸunun zarar olduÄŸu uyarısında bulundu.
Check-up sırasında insanlarda olaÄŸan dışı birçok ÅŸey bulunabileceÄŸini ama aslında bunların insanlara ömür boyu zarar vermeyeceÄŸini belirten McCartney, “Mesela saÄŸlıklı bir insanın beyninin MR’ı çekildiÄŸinde yüzde 1,8’inde anevrizma denilen damar geniÅŸlemesi olduÄŸu görülür. Yüzde 1,6’sında da bir tür beyin tümörü olan menenjiyom görülür. Ama bunların büyük çoÄŸunluÄŸunda bu taramaların gösterdiÄŸi problemler ömür boyu ortaya çıkmaz. Patologlar alakasız sebeplerden ölen erkeklerde prostat bezlerini incelediklerinde, özellikle yaÅŸlılar olmak üzere bunların yüzde 45 ila 80’inde prostat kanseri olduÄŸunu görürler. Ama bu onların saÄŸlıklarına herhangi bir zarar vermemiÅŸtir, ölümlernde de etkisi söz konusu deÄŸildir” dedi.
Sigara tiryakilerinin akciÄŸer filmlerinin incelenmesi halinde en az yüzde 20’sinde kanser tespit edileceÄŸini belirten Ä°skoçyalı doktor, ama bu “kanser”in son derece yavaÅŸ ilerleyeceÄŸini ve insan ömrünü etkilemeyeceÄŸini ifade etti. Check-up sonucu bunların maddi kayıpların yanı sıra gereksiz yere kanser tedavisi görmelerinin söz konusu olduÄŸunu belirten McCartney, bu durumda insanların gereksiz yere ameliyat edileceÄŸini, bunlara gereksiz yere radyoterapi ya da kemoterapi uygulanacağını dile getirdi.
McCartney, check-up’ın açtığı zarar konusunda eski Kanada BaÅŸbakanı Brian Mulroney’in durumunu örnek gösterdi. 2005’te yapılan check-up’ta Mulroney’in akciÄŸerlerinde iki küçük yumru tespit edildiÄŸini ve yumruların ameliyatla alındığını belirten McCartney, pankreasının iltihaplanmasıyla ameliyatın karmaşık hale geldiÄŸini ve eski baÅŸbakanın 6 hafta hastanede yatmak zorunda kaldığını söyledi. Mulroney, taburcu olduktan bir ay sonra da iltihaplanma dolayısıyla pankreasında oluÅŸan kist için yeniden hastaneye yatmak zorunda kalmış ve ameliyatla kist alınmış.
Yumruların habis deÄŸil iyi huylu olduÄŸunu, bu ameliyatların, taramaların, testlerin ve iÅŸ kaybının gereksiz yere yapıldığını ifade eden McCartney, “Mulroney aslında bir ‘problem’ olmayan bir problemden dolayı ameliyat olmuÅŸ oldu” diye konuÅŸtu.
Türkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir