Cumartesi , 13 Ağustos 2022
Anasayfa » Genel » BebeÄŸinize sakın antibiyotik vermeyin!

Bebeğinize sakın antibiyotik vermeyin!

Altı aydan küçük bebeklere antibiyotik verilmesi onların bütün hayatlarını etkiliyor. İşte en büyük tehlike

Altı aydan küçük bebeklere antibiyotik verilmesinin, ileride çok şişman olmalarına yol açabileceği bildirildi.

New York Ãœniversitesi Tıp Fakültesi’nden Leonardo Trasande, ”obeziteye genellikle, çoÄŸunlukla saÄŸlıksız beslenme ve hareketsiz yaÅŸam tarzının neden olduÄŸunu düşündüklerini, ancak zamanla yapılan araÅŸtırmaların bunun daha karmaşık olduÄŸu fikrini verdiÄŸini’‘ belirtti.

Uluslararası Obezite dergisinde bugün yayımlanan araştırmaya katılan araştırmacılardan Trasande, bağırsaklardaki bakterilerin kalorinin emilim şeklinde önemli bir rol oynayabileceğini söyleyerek, özellikle çok küçük yaşta antibiyotik kullanmanın bağırsaklarda bulunan ve alınan besinlerin sindirilme şekli üzerinde etkisi olan, başka bir deyişle zayıf kalmayı sağlayan, bazı bakterileri öldürebileceğini kaydetti.

AraÅŸtırmacılar, 1991 ve 1992’de Ä°ngiltere Avon’da doÄŸan 11 bin 532 çocuÄŸun antibiyotik kullanımını incelediler.

Araştırmada, yaşamlarının ilk beş ayında antibiyotik verilen bebeklerin verilmeyen bebeklere oranla daha kilolu olduğu ortaya çıktı. Kilo farkı, 10 ay ila 20 ay arasındaki yaş döneminde azken, bu oranın daha sonra arttığı ve 3 yıl 2 aya ulaştıkları dönemde, yaşamlarının ilk dönemlerinde antibiyotikle tedavi edilen çocukların obezite riskinin yüzde 22 daha fazla olduğu belirtildi.

5. aydan sonra antibiyotik tedavisi gören bebeklerin kilolarıyla diğer bebeklerin kiloları arasında ise önemli bir fark olmadığı kaydedildi.

New York Ãœniversitesi’nden bir baÅŸka araÅŸtırmacı Jan Blustein, ”antibiyotiÄŸin, daha kilolu inek yetiÅŸtirilmesi için iÅŸe yarar bir yöntem olduÄŸunu hayvan yetiÅŸtiricilerin uzun bir zamandır bildiklerini” söyleyerek, ”bu bulgularını teyit etmek için baÅŸka çalışmalar yapmaları gerekse bile titizlikle yaptıkları araÅŸtırmanın, antibiyotik kullanımının insanların özellikle de çocukların kilo alması üzerinde etkisi olduÄŸu fikrini verdiÄŸini” bildirdi.

Kaynak : internethaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.