Cumartesi , 13 Ağustos 2022
Anasayfa » Genel » Son Gün düzenlendi ve Ãœniversite hastaneleri, artık SaÄŸlık Bakanlığı’nın oldu

Son Gün düzenlendi ve Ãœniversite hastaneleri, artık SaÄŸlık Bakanlığı’nın oldu

Son günde yeni düzen
Bazı kanunlarda deÄŸiÅŸiklik yapan ‘Torba Teklif”, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaÅŸtı. Yasama yılının son saatlerinde kabul edilen teklif yaÅŸamımızı doÄŸrudan etkileyen çok sayıda düzenlemeyi içeriyor.
İşte öne çıkanlar:
l Sigara yasağı genişletildi. Artık okulların, sosyal ve kültür hizmet binalarının bahçelerinde, açık alanlarında da sigara içmek yasaklanacak. Sokağa izmarit atana 50 TL ceza kesilecek.
Nargile, ‘tütün ürünleri’ kapsamına alınarak, ‘saÄŸlığa zararlıdır’ iÅŸlemine tabi tutulacak. Nargile artık 18 yaşından küçüklerin tüketimlerine sunulamayacak.
‘TAM GÃœN DELÄ°NDÄ°’
l Tam Gün Yasası nedeniyle üniversitelerde boÅŸalan akademisyen kadrosuna dönük de düzenleme yapıldı. Kamu hastanelerinden istifa ederek özele geçen profesör ve doçentlerden sözleÅŸmeli personel olarak yararlanılması hükme baÄŸlandı. Buna göre, özel muayenelerde ya da özel hastanelerde çalışan profesör ve doçentler, kamuda ameliyat yapamazken, vakıf üniversitelerinin yanı sıra devlete ait eÄŸitim ve araÅŸtırma hastanelerinde sözleÅŸmeli eÄŸitim görevlisi olarak çalışabilecek. Ãœniversite hastaneleri, artık SaÄŸlık Bakanlığı’nın oldu
Aile hekimlerine ve aile sağlığı elemanlarına ücreti karşılığında nöbet görevi verilebilecek.
Ebru TOKTAR ÇEKİÇ / ANKARA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.