Pazar , 21 Nisan 2024

Microsoft 14 yıl sonra yine rezil oldu

Dünyanın en zengin insanlarından biri olarak gösterilen Bill Gates’in Apple’ın kurucusu Steve Jobs’la olan rekabetini bilmeyen yoktur.
Teknoloji devriminin en önemli ürünleri bile neredeyse bu rekabetin ürünü. Modern dünyamızın inşasında bu iki ismin rekabeti olmamış olsaydı çok farklı bir dünyada yaşıyor olabilirdik. Bu rekabet ki ortaya masaüstü bilgisayarları, yenilikçi işletim sistemlerini, mobil cihazları, tablet bilgisayarları ortaya çıkardı.
Ve bu süreçte çıkan her yeni ürün ise satranç misali karşı tarafı mat etmek adına lanse edildi. Ortaya çıkan her yeni ürün özel sunumlarla dünyaya pazarlandı. Ve Steve Jobs bu işin öncülüğünü yaptı.
Bill Gates ise Steve Jobs’un gerisinde kalmamak adına bu sunumlara özen gösterdi.

BÜYÜK TALİHSİZLİK

Ancak 1998 yılında yaşanan talihsizlik bir internet efsanesine dönüştü. Gates’in, Windows 98 işletim sistemini tanıttığı sırada mavi hata ekranının görünmesi bilişim dünyasında hala konuşulan büyük bir talihsizlik olarak anıldı ve Microsoft tarihinin en kötü günlerinden birisi olarak gösterildi.

Bu talihsizliğin hafızalarda yeri tazeyken 2012 yılında Microsoft’un Tablet bilgisayar piyasasına girmesi bilişim dünyasını heyecanlandırmıştı.

MİCROSOFT’A TABLET ŞOKU

Microsoft, bilişim ve teknoloji dünyasının merakla beklenen ürünlerinden ‘Surface’ adını verdiği cihazı ile tablet PC piyasasına girdi.
Microsoft şirket yetkilisinin tablet bilgisayarın tanıtımını yaptığı sırada yaşadığı kriz ise şaşkınlık yarattı.
Ürünü tanıtırken, “Bakın yavaşça dokunarak ekranda gezinebiliyorum” dediği sırada akıllı tabletin parmağını bir türlü algılamaması Ballmer’a soğuk terler döktürdü. Hiçbir şey olmamış gibi sunumuna devam eden yetkilinin imdadına yeni bir tablet bilgisayar yetişti.

ensonhaber

Bir yanıt yazın