Çarşamba , 12 Ağustos 2020
Anasayfa » Sağlıklı Yaşam » Bakan’dan saÄŸlıklı yaÅŸamın sırları

Bakan’dan saÄŸlıklı yaÅŸamın sırları

Bakan AkdaÄŸ, Türkiye’de vatandaÅŸların yüzde 64’ünün hiç hareket etmediÄŸini, egzersiz yapmadığını belirtti

SaÄŸlık Bakanı Recep AkdaÄŸ, Konya BüyükÅŸehir Belediye BaÅŸkanı Tahir Akyürek’i makamında ziyaret etti. 7-13 Nisan’ın SaÄŸlık Haftası olarak kutlandığını ifade eden AkdaÄŸ, Dünya SaÄŸlık Örgütü’nün bu yıl sloganının ”SaÄŸlıklı YaÅŸa, SaÄŸlıklı YaÅŸlan” olduÄŸunu bildirdi.
Dünya SaÄŸlık Örgütü’nün çok doÄŸru bir slogan bulduÄŸuna dikkati çeken AkdaÄŸ, ”Biz fani insanlarız. Hepimiz ölümü tadacağız, ölümden kurtuluÅŸ yok. Ancak insan saÄŸlıklı bir yaÅŸamı da seçebilir. Ölüm vakti gelinceye kadar hastalıklı bir yaÅŸam biçimi de seçebilir. Bu bizim irademizle alakalı bir husus” dedi.
Akdağ, devlet ve hükümet olarak koruyucu sağlık hizmetlerini yerine getirirken doğrudan doğruya ferdin, kendi hayatıyla ilgili değişiklikler yapmasının teşvik edilmesi gerektiğini, hükümet ve sağlık yöneticilerinin üzerlerine düşen görevin bu olduğunu, ortamların da buna göre hazırlanması gerektiğini aktardı.
SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN PÜF NOKTALARI

Hükümet ve sağlık yöneticilerinin görevini yaptıktan sonra sonrasının kişinin kendisine kaldığını vurgulayan Akdağ, şunları kaydetti.
”Türkiye toplumu son yıllarda çok ÅŸiÅŸmanladı. Son 10-15 yılda bir takım tedbirler alacağız, alıyoruz. Ancak SaÄŸlık Bakanlığı, kiÅŸilerin ne yiyeceÄŸine, ne içeceÄŸine doÄŸrudan o kiÅŸi adına karar veremez. Bireyin kendisi buna kara verecek. 4 meseleye itina edersek saÄŸlıklı yaÅŸama ÅŸansımızı çok artırırız. Bunlardan birisi ÅŸiÅŸman olmamaktır. EÄŸer ÅŸiÅŸmanlamışsak kilo vermeliyiz. Bunu saÄŸlamak için çok yememeliyiz. Yeterinden fazla tüketmemeliyiz ve hareket etmeliyiz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yakında yaptığı araÅŸtırma ÅŸunu gösterdi: Türkiye’de vatandaÅŸlarımızın yüzde 64’ü hiç hareket etmiyor, egzersiz yapmıyor. Ancak günlük iÅŸlerini yapmak için bir yerden bir yere hareket ediyorsa onu da araçla yapıyor. Merdiven dahi çıkmıyor. Asansöre biniyor. Bu gerçekten toplum için çok garip. Biz Anadolu toprağında dedeleri günde 10-15 kilometre yürüyen bir toplumdan oturan bir toplum haline geldik. Çok fazla televizyon seyrediyoruz. Çocuklarımız bilgisayar başında çok fazla zaman kaybediyor. Bu gerçekten saÄŸlığımızı ileri derece de tehdit ediyor.”
HER ÖNÜNE GELEN BİR DİYET ANLATIYOR

”Yeterinden fazla nasıl yemeyeceÄŸiz? Her önüne gelen bir diyet anlatıyor” diyen AkdaÄŸ, şöyle devam etti:
”Bunun en kestirme yolu acıkmadan sofraya oturmamalı, doymadan kalkmamalıyız. Sofraya her oturduÄŸumuzda midemizin bir kısmını boÅŸ bıraktığımızı hissederek kalkmalı, tıka basa yememeliyiz. ÇiÄŸneyerek yavaÅŸ yemeliyiz. Bunu yaparsak yeme kültürümüzü doÄŸru bir yöne döndürmüş oluruz. Bu ikisinin dışında iki önemli hususta bugün dünyanın başının belası olan iki zararlıdan kaçınmak gerekiyor. Bunlardan birincisi sigaradır. Şükürler olsun sigarada Türkiye ortaya koyduÄŸu öncülük ile bütün dünyanın takdirini kazanmış durumda. Biliyorsunuz ki BaÅŸbakanımız sigarayla mücadelede Dünya SaÄŸlık Örgütü’nün özel BaÅŸarı Ödülü’nü aldı. BaÅŸbakanımızdan önce de örgütün Avrupa Bölgesi bu ödülü bana vermiÅŸti. Tabii bunu bütün toplumla birlikte gerçekleÅŸtirdik. Gittikçe nesillerimizi sigaradan korumaya doÄŸru gidiyoruz. Bu devam edecek ancak bir de alkol var. Türkiye’de alkol tüketimi Avrupa’nın çok altında.”
Sağlık Bakanı Akdağ, sağlıklı yaşamak ve sağlıklı yaşlanmak için toplumun bütün bu konulara özen göstermesi gerektiğini, bir şekilde hasta olanlara da AK Parti Hükümeti olarak sonuna kadar hizmet edeceklerini sözlerine ekledi.

AA

Habertürk-sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir