Cumartesi , 13 Ağustos 2022
Anasayfa » Sağlıklı Yaşam » Çikolata kaplı çilek saÄŸlığa çok yararlı!

Çikolata kaplı çilek sağlığa çok yararlı!

Kimileri yağ ve kalori oranı yüksek şekerlemeler ve çikolata yemekten suçluluk duyabilir. Ancak beslenme uzmanları az miktarda çikolata tüketmenin sağlığa son derece yararlı olduğunu söylüyor.

 Son araştırmalar, siyah çikolatanın kalbe son derece yararlı olduğunu gösteriyor. Araştırmacılara göre siyah çikolata ve aspirin kanda benzer etkiyi gösteriyor. Her iki madde de kanı sulandırıp kısmen tıkalı damarlardan bile daha kolay akmasını sağlıyor. Bu da kalp krizi olasılığını azaltıyor.

Çikolatanın yararları sadece bununla da sınırlı değil. Siyah çikolatada flavinoid adlı bir madde bulunuyor. Çok sayıda bitkide bulunan bir besin olan flavinoidler, bitkileri hastalık ve böceklere karşı koruyor. Flavinoid, bağışıklık sistemimizi, kanser, kalp hastalığı ve yaşlanmaya bağlı başka hastalıkları önlemeye yarayan bazı enzimler salgılaması için harekete geçiriyor.

TANSİYONU DÜŞÜRÜYOR
Ntvmsnbc’nin haberine göre; 2 bin 600 kiÅŸinin katıldığı 21 bilimsel araÅŸtırma siyah çikolatanın kalp üzerindeki etkilerini inceledi. AraÅŸtırmalar siyah çikolata tüketmenin tansiyonu düşürdüğünü, kan ÅŸekerinin daha iyi düzenlemesini saÄŸladığını gösterdi. Beslenme uzmanı Tammy Roberts flavinoidlerin siyah çikolatayla kaplandıklarında daha da lezzetli hale gelen çilekte de bulunduÄŸunu söylüyor: ӂikolata kaplı çilek saÄŸlığa çok yararlı. Ä°kisinde de antioksidanlar bulunuyor. Antioksidanlar bağışıklık sisteminin iÅŸlevini yerine getirmesinde ve enfeksiyonları önlemesinde çok etkili.”

Mynet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.