Perşembe , 4 Haziran 2020
Anasayfa » Sağlıklı Yaşam » Aşırı kilo reflüyü tetikliyor!

Aşırı kilo reflüyü tetikliyor!

836954_detay

Özel bir hastanenin Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Taşçı, aşırı kilolu kişilerde artan karın basıncının reflü oluşumunu kolaylaştırdığını söyledi. Taşçı, reflünün mide asidinin yemek borusuna kaçmasıyla oluştuğunu anlattı.

Aşırı kilonun reflüyü artıran önemli bir etken olduÄŸunu ifade eden Taşçı, ”Aşırı kilolu kiÅŸilerdeki karın basıncı, reflüoluÅŸumunu kolaylaÅŸtırıyor. Yemek borusu ve mide arasında bozulan açı, reflü riskini artırıyor. Yatar pozisyonda açının bozulmasıyla reflüortaya çıkar” diye konuÅŸtu.

Taşçı, reflü şikayetlerinin yattıktan sonra veya sabah kalkarken şiddetli hissedildiğini vurgulayarak, yağlı, kızarmış yiyecekler, bol baharatlı ve salçalı yemekler ile açken tüketilen tatlıların, kahve, çay, kola ve benzeri asitli-gazlı içeceklerin karın basıncını bozarak hastalığa neden olduğunu kaydetti.

 

”REFLÃœNÃœN DOSTU SAÄžLIKLI VE DENGELÄ° BESLENMEK”

Toplumun yüzde 20’sinde reflü görüldüğüne dikkati çeken Taşçı, dengeli beslenmenin ve spor yapmanın hastalığı önlediÄŸini belirtti.

Taşçı, her bireyin reflüye yakalanabileceÄŸini dile getirerek, ”Hayat tarzımızı saÄŸlığımızı koruyacak ÅŸekilde düzenlersek, bu hastalığın yol açtığı çoÄŸu ÅŸikayeti ortadan kaldırabiliriz. Ayrıca, akÅŸam yatmadan 3-4 saat önce yemek yemeyi bırakıp, yatak başını da 15 santim yükseltirsek ÅŸikayetleri azaltabiliriz” ÅŸeklinde konuÅŸtu.

Yapısal bozukluklara bağlı reflü gelişiminde cerrahi müdahaleye ihtiyaç olabileceğini anlatan Taşçı, hastalara genel cerrahi uzmanıyla görüşmelerini tavsiye etti.

AA

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir