Pazartesi , 15 Ağustos 2022
Anasayfa » Doktor haber » Artçı azaldı ameliyatlar baÅŸladı

Artçı azaldı ameliyatlar başladı

Van’daki artçı depremlerin azalmasıyla Bölge EÄŸitim ve AraÅŸtırma Hastanesinde çocuk kalp ameliyatlarına yeniden baÅŸladığı bildirildi

Van’daki artçı depremlerin azalmasıyla Bölge EÄŸitim ve AraÅŸtırma Hastanesinde çocuk kalp ameliyatlarına yeniden baÅŸladığı bildirildi.

Van Bölge EÄŸitim ve AraÅŸtırma Hastanesinde depremden sonra ilk çocuk kalp ameliyatı, kalp kapakçıklarında açık bulunan 6 yaşındaki Åžeyda Hızarlı’ya yapıldı.

Op. Dr. Voral Polat baÅŸkanlığındaki 6 kiÅŸilik heyet tarafından 4 saat süren operasyonda Hızarlı’nın kalp kapakçıklarındaki açık kapatıldı.

Polat, ameliyatın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, kalp kapakçıkları açık olan Åžeyda’nın daha önce Ankara’da bir ameliyat geçirdiÄŸini söyledi.

Åžeyda’nın daha önce geçirdiÄŸi ameliyatın hayati önem taşıdığını, kendilerinin yaptığı ameliyatın ise tamamlayıcı nitelikte olduÄŸunu dile getiren Polat, ”Bizdeki ameliyat ise tamamlayıcıdır. Bu ameliyatla açık kalp kapakçıkları kapatıldı. Åžu an saÄŸlık durumu iyi. Bir hafta boyunca hastanemizde kaldıktan sonra taburcu edeceÄŸiz” diye konuÅŸtu.

Depremden kısa bir süre sonra erişkin kalp hastalarına by-pass yapmaya başladıklarını ifade eden Polat, çocuk hastalar için ameliyathane ve yoğun bakımların daha titizlikle incelenmesini beklediklerini söyledi.

Artçı depremlerin azalmasıyla çocuk kalp hastalara ameliyatlara başladıklarını dile getiren Polat, günde bir kaç yetişkin ve çocukta kalp ve by-pass ameliyatı yaptıklarını kaydetti.

AA / HT

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.