Perşembe , 20 Haziran 2024
Son Dakika

Helikopter ambulanslar gecede görecek

Sağlık Bakanı, gece görüşü olmadığı için günün sadece 12 saati acil sağlık hizmeti veren helikopter ambulanslara ‘gece görüşü’ getireceklerini bildirdi

HABERTÜRK’e kahvaltıda konuk olan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, helikopter ambulanslar için yeni bir ihaleye çıkacaklarını ve gece görüşlü ambulans helikopterlerin de alınacağını açıkladı. Bakanlığa ait şu anda 4 uçak, 17 de helikopter ambulans bulunuyor. Helikopter ambulansların süresinin bittiğini aktaran Akdağ, şartnamesinde şunları istediklerini anlattı:
“Helikopterlerin titreşiminin az ve çift motorlu olması, hastanın kolay indirilip bindirilebilir olması lazım. Gece uçuşu daha önce koymamıştık. Şu anda sisteme eklemeyi istediğimiz en önemli unsur gece uçuşu. Daha önce Sivil Havacılık, teknik nedenlerden dolayı gece uçuşu sağlayamadı. Biz günün 12 saati aracı kullanabiliyoruz. Ama onlar da bizim bu isteğimizi haklı görüyorlar, bunu sağlamaya çalışıyorlar. Hava koridorları gibi nedenlerden de gece uçuşu zorlaşıyor. Elektrik iletim hatları, yüksek binalarla ilgili konmuş kuralların doğru biçimde yerine getirilmiş olması lazım. Allah’tan şu anda uçaklar gece uçuşu yapabiliyorlar.”

GAZETE HABERTÜRK / Deniz BİLİROĞLU

Bir yanıt yazın