Cumartesi , 18 Mayıs 2024

‘Seneye de giyer’ demeyin

Ortopedistlere göre, çocuğun ayak sağlığını ve gelişimini etkileyen ayakkabı seçimi sanıldığından fazla detay içeriyor. Çünkü yanlış ayakkabı geri dönüşümsüz sorunlara yol açabiliyor.

İSTANBUL – Çocukların büyük bir çoğunluğu on iki aylıkken yürümeye başlar. Bu gelişme, anne ve babaları, çocuğa ayakkabı alma telaşına sokar. Oysa Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ahmet Doğan’a göre, 2 yaşına kadar çocuğun çıplak ayak ya da çorapla yürümesine izin verilmeli. Böylelikle hem ayakların normal büyümesi, hem sağlıklı kas gelişimi, hem de parmakların kavrama yeteneğinin gelişmesi sağlanır.

Çocuğa ayakkabı seçmenin sanıldığından fazal detaylı bir işlem olduğunu vurgulayan Op. Dr. Ahmet Doğan, çocuk ayakkabısı almanın püf noktaları hakkında şu bilgileri verdi: “Yeni doğan ve süt çocukluğu dönemindeki çocukların ayakkabıya ihtiyaçları olmasa da soğuktan korunmalarını sağlamak amacıyla patik ya da çorap giydirilebilir. Dış ortama çıkarken aile illa ayakkabı giydirmek istiyorsa yumuşak ve yuvarlak hatları olan ayakkabılar tercih edilmelidir.

YAŞI 2 OLMADAN AYAKKABI GEREKSİZ
Çocuklarda cilt altı yağ dokusu fazla olduğu için iki yaşına kadar her çocuğun ayağı düztaban izlenimi verir. Ancak, çocuğa erken dönemde, bilhassa sert tabanlı ayakkabı giydirilmesi; ark dediğimiz ayak kavislerinin fizyolojik gelişimini engeller ve düztabanlığın oluşmasını kolaylaştırır. Çocuklar ilerleyen yaşlarda daha aktif hale geldikçe ve ayakları geliştikçe, ayakkabı ihtiyacı belirginleşir. Ayakkabının önemi bu aşamadan sonra ortaya çıkar.

 

Kaynak: NTVMSNBC

Bir yanıt yazın