Cumartesi , 18 Mayıs 2024

Erkek hemşireye koca dayağı

Eşine iğne yapan hemşirenin erkek olduğunu öğrenen koca, acil serviste olay çıkardı ve hemşireye saldırıp yumruk attı.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, rahatsızlanan eşini Devlet Hastanesi’ne götüren Erdal Aydoğan, Acil Servis’te iğne yapan kişinin erkek hemşire Cafer Cengiz olduğunu öğrenince ortalığı birbirine kattı.

Acil serviste görevli erkek hemşire Cafer Cengiz, servise gelen bir kadın hastaya iğne yaptı. Eşinin kayıt işlemlerini yaptırdıktan sonra Cengiz’in yanına gelen Erdal Aydoğan, iğneyi onun yaptığı öğrenince “Benim karıma bir erek nasıl iğne yapar” diye bağırmaya başladı.

Aydoğan, Cengiz’in üzerine saldırıp yumruklar attı. Öfkeli kocayı serviste bulunan diğer hastane çalışanları güçlükle dışarı çıkardı.

Başhekim Sefer Varol, 14 Mart Tıp Bayramı’nda daha güzel şeyler söylemek istediğini ancak bir arkadaşlarının saldırıya uğradığını söyledi. Hemşire Cengiz, “Biz hasta seçimi yapmayız, ayrıca ailenin, ’İğneyi kadın hemşire yapsın’ diye talebi olmadı. Eğer bize hassasiyetlerini bildirselerdi, kadın arkadaşlarımıza yönlendirirdik” dedi.

Erkek hemşire Cafer Cengiz ise yaşadıklarını şöyle anlattı: “Kadının eşini, kayıt yaptırmak için bilgisayara gönderdim. Sonra da enjeksiyonu yaptım. Hasta yakını durumu öğrenince direkt bana saldırıp, yumruklar attı. Gerekçesi sadece eşine enjeksiyon yapmam. Aşağı yukarı günde gelen hastaların yüzde 70’i kadın. Bizim işimiz acil, istesek de istemesek de müdahale etmek zorundayız. Biz hasta seçimi yapmayız, ayrıca ailenin, ‘İğneyi kadın hemşire yapsın’ diye talebi olmadı. Hastanın kadın ya da erkek sağlık personeli seçme hakkı yok. Eğer bize hassasiyetlerini bildirselerdi, kadın arkadaşlarımıza yönlendirirdik.”

KADIN HEMŞİRELERDEN TEPKİ
Kızıltepe Devlet Hastanesi’nde görevli kadın hemşirelerde erkek meslektaşlarına yapılan saldırıyı kınadı. Hemşire Filiz Aydın, şunları söyledi:

“Bir kadının bir erkeğe enjeksiyon yapması yanlış olmuyor da bir erkeğin bir kadına enjeksiyon yapması mı yanlış oluyor? Bizim halkımız kusura bakmasın bu konuda çok geride kalmış. Ne fark var? O zaman biz de erkeklere iğne yapmayalım. Günah diyorsanız, bu doğru bir şey demiyorsanız, biz de yapmayalım bunu. Biz tıpta yeminliyiz, görevimiz başında art niyetli değiliz, herkese eşit şartlarda hizmet vermek istiyoruz. Yeter artık her gün darp, küfür, hakaret. Artık bıktık, bugün bizim tıp bayramımız eğlenmemiz gerekirken burada ağlıyoruz” dedi.

Hastane yönetimi, erkek hemşireye saldıran Erdal Aydoğan hakkında şikayetçi oldu.

NTV

Bir yanıt yazın