Perşembe , 27 Şubat 2020
Anasayfa » Sağlık HABER » Kolesterol ilaçlarının bir zararı daha!

Kolesterol ilaçlarının bir zararı daha!

ABD’de yapılan bir araÅŸtırma, kolesterol düşürücü ilaçlar olarak bilinen statinlerin, orta ve daha ileri yaÅŸtaki kadınlarda diyabet riskinin artmasıyla ilgisi olabileceÄŸini ortaya koydu

 

“Annals of Internal Medicine” dergisinde yayımlanan araÅŸtırmada, bu ihtimale raÄŸmen statinlerin risk içindeki kiÅŸilere saÄŸladığı faydaların bu ilaçları hala deÄŸerli kıldığı vurgulandı.

Binlerce kadınla yapılan araÅŸtırmada, 6-7 yıl süren çalışmanın başında herhangi türden statin kullanan kadınların yaklaşık yüzde 50’sinin hiç statin kullanmayan kadınlara oranla ÅŸeker hastası olma ihtimalinin daha yüksek olduÄŸu saptandı.

Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesinden Yunşeng Ma, menopoz sonrasında statin tedavisi gören kadınlarda şeker hastalığı riskinin arttığını belirtti.

AraÅŸtırmacılar, Kadın SaÄŸlığı GiriÅŸimi’nin 50,60 ve 70’li yaÅŸlarındaki ÅŸeker hastası olmayan binlerce kadının verilerini kullandı.

1990’ların ortasında baÅŸlayan araÅŸtırma kapmasında kadınlara statin kullanıp kullanmadığı ve diyabetle baÄŸlantılı olabilecek kilo ve yaptığı etkinlikler gibi unsurlarla ilgili sorular sorulduÄŸu, katılımcıların ortalama olarak 6-7 yıl takip edildiÄŸi kaydedildi.

Kolesterol ilaçları kullanan kadınların 10 bin 200’ünün, yani katılımcıların yüzde 48’inin ÅŸeker hastası olduÄŸu bildirildi.

Daha önce yapılan araştırmalarda erkeklerde bu oranın yüzde 10 ila 12 olduğunun ortaya çıktığı hatırlatıldı.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir