Cumartesi , 18 Mayıs 2024

Kadınlarda jinekolojik kanserler

Onkoloji
Kanser hala en çok korktuğumuz hastalık olmaya devam etmekte. Kanserde önemli olan erken dönemde ki tespit; özellikle jinekolojik kanserler yavaş ilerleyen kanserler oldukları için daha da önemlidir. Düzenli kontrol muayene yaptıran kadınlarda erken dönemde tespit olacağı için tedavi şansımız oldukça fazladır.

Servikal kanser (rahim ağzı kanseri): % 85 skuamöz hücreli kanser olup 2. en sık jinekolojik kanserdir.30–35 yaşlarında sık görülür. Cinsel yaşamın erken yaşta başlaması, fazla sayıda partner, düşük sosyo ekonomik seviye, sigara etken faktörler arasında sayabiliriz. Artık HPV enfeksiyonu en önemli etkenlerden biri olarak kabul edilmektedir.

Pelvik muayene ve kolposkopi %90 olasılıkla erken dönemde kanseri yakalamamıza yardımcı olmaktadır. Genellikle erken dönemde herhangi bir şikâyet olmazken vajinal kanama özellikle ilişki sonrası çoğunlukla ilk bulgudur. Kötü pis kokulu akıntı ileri evreler doğru kasık ağrısı diğer şikâyetlerdendir.

Tedavi erken dönemde cerrahi (radikal histerektomi) ileri evrelerde ise radyoterapi (ışın tedavisi).

Smear (pap smear): Pap smear jinekolojik muayenenin en önemli parçalarından biridir. Smear aldırma sıklığı cinsel hayat başladıktan sonra herhangi bir problem tespit edilmezse 35 yaşına kadar 2 yılda bir daha sonra yılda bir mutlaka yaptırılmalıdır. Birden fazla partneri, cinsel yolla bulaşan hastalık öyküsü, genital kondilom, daha önce anormal smear testi gibi risk faktörü olanlarda doktorun önereceği sıklıkta yaptırmaları gerekir.

Smear bir tarama testidir. Pozitif bulgu verdiğinde kolposkopi, servikal biyopsi, konizasyon veya probe kürtaj gibi tanısal işlemler yapmak gerekir.

Smear alınmadan önce en az 24 saat vajinal duş yapılmamalı ve adetli olmamalıdır.

Rahim kanseri (endometrium kanseri): Jinekolojik kanserlerde en sık görülenidir. Çoğunlukla 40 yaş üstünde görülür. Endemetriumdan gelişip önce üreme organlarını daha sonra çevre ve diğer organlara yayılır.

Risk faktörleri:
Geç menopoz
Çocuk doğurmama
Obesite,
PCOS,
Hipertansiyon,
Atipili endometrial hiperplaziler.
En sık bulgu anormal vajinal kanamadır. Kesin tanı endometrial biyopsi ile konur. Pap smear tanıda yardımcı olmaz.
Menopozda kanama ve ultrasonda endometriumun 5 mm den fazla olması şüphelenmemiz için olan faktörlerdendir.

Tedavi: Cerrahi temel olup radyoterapi (ışın tedavisi) ve kemoterapi yapılabilir.

Op.Dr. İrfan Tarhan

irfantarhan.com

Bir yanıt yazın