Pazar , 14 Nisan 2024

Sağlık Bakanlığı’ndan patlama açıklaması

31802648

Sağlık Bakanlığı Ankara Tren Garı’nın önündeki patlama sonrası bir açıklama yaptı. Bakanlık kan stoklarının yeterli olduğu belirtirken olay yerine 56 tam donanımlı ambulans sevk edildiğini söyledi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise çevre illerden doktor ve anestezi uzmanı ekiplerin devreye sokulduğunu belirtti.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, saat 10.15’ten itibaren yaralıların yaşama tutunmalarıyla ilgili dinamik şekilde çalıştıklarını, tüm acillerde, hastanelerde ve ameliyathanelerde tedbirleri aldıklarını belirtti. Müezzinoğlu, Ankara’daki ekiplerin yanı sıra çevre illerden de genel cerrah, beyin cerrahi uzmanı, anestezi uzmanı ekiplerinin devreye sokulduğunu söyledi. Olayda çok sayıda yaralı bulunduğunu belirten Müezzinoğlu, “Bu yaralıların inşallah yaşama tutunmalarıyla ilgili dinamik bir şekilde çalışıyoruz, saat 10.15’ten itibaren. Tüm acillerdeki, hastanelerimizdeki, ameliyathanelerdeki tedbirleri aldık” dedi.

56 TAM DONANIMLI AMBULANS

Sağlık Bakanlığınca Ankara Tren Garı’nda yaşanan patlama sonrası olay yerine 56 tam donanımlı ambulans sevk edildiği, aynı bölgede 10 ambulansın hazır bekletildiği ve gerektiğinde devreye sokulmak üzere 5 ambulans helikopter görevlendirildiği bildirildi. Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Ankara merkezindeki bütün hastanelerde uzman doktorların görev başında olduğu, ameliyathane ve yoğun bakım ünitelerinin aktif bir şekilde hizmet verdiği belirtildi. Açıklamada, “Ankara Tren Garı’nda yaşanan patlama sonrasında olay yerine şu ana kadar biri çok sedyeli olmak üzere 56 tam donanımlı ambulans sevk edildi ve 10 ambulans da olay yerinde hazır bekletiliyor. Ayrıca ihtiyaç halinde kullanılmak üzere 5 ambulans helikopter görevlendirildi” ifadesine yer verildi.

ALANI BOŞALTIN ÇAĞRISI

‘Emek, Barış ve Demokrasi’ mitinginin toplanma yeri olan Ankara Tren garı önünde yaşanan patlamadan sonra ölü ve yaralılar olduğu ifade ediliyor. Mitingin organizasyonunda bulunan DİSK’in Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu alanın boşaltılması yönünde çalışma yaptıklarını belirtti ve alan boşaltılsın çağrısı yaptı. Çerkezoğlu sadece bu miting için dün Ankara dışından 500 otobüsün kente geldiğini söyledi. Çerkezoğlu sözlerine şöyle devam etti: Çok üzgünüz. Üzgünüz öfkeliyiz. Günlerdir kardeş kanının durmasına karşı durdurulması için barış kardeşlik adına Ankara’ya geldik. Bu buluşmamız iki büyük patlama ile kana bulandı. Bu ülkede kardeşlik istemeyenlerin her türlü katliamı yapabildiklerini bir daha gördük. Bu ülke sahipsiz değil. Bugün işçiler mühendisler doktorlar memurlar bunun için toplanmıştık” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/30279489.asp

Bir yanıt yazın