Perşembe , 1 Ekim 2020
Anasayfa » Doktor haber » ÖSYM’nin zor sınavına Çözüm SaÄŸlık Bakanlığından TIP DÄ°L SINAVI !..

ÖSYM’nin zor sınavına Çözüm Sağlık Bakanlığından TIP DİL SINAVI !..

alternatifdilsınavıyds.fw

 

ÖSYM’nin zor sınavına Sağlık Bakanlığından alternatif sınav çözümü geldi!

Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Sınavında yapılan düzenlemeyle adayların en fazla zorlandığı yabancı dil sınavını ÖSYM hariç bir kuruma yaptıracak.

DOKTORLARHABER/ANKARA – ÖZEL HABER

Nisan ayında yapılan yönetmelik değişikliği ile Tıp’ta ve Diş hekimliğinde Uzmanlık eğitimi sınavlarında Yabancı dil sınavıyla ilgili de yönetmelikte düzenleme yapılmıştı. Buna göre yabancı dil sınavı ÖSYM tarafından yapılmaya devam edilecek (YDS) ancak Bakanlık uygun görürse bu sınavı kendisi yapabilecek ya da başka bir kuruma da yaptırabileceği bilgisi duyurulmuştu.

Beklenen sonuç oldu ve Yabancı dil yeterliliği için Sağlık Bakanlığı, Ankara üniversitesi TÖMER’e Tus ve Dus için yeni bir dil sınavı yaptırılacak. Bu yolla ÖSYM’nin düzenlediği YDS sınavında ki gibi zor olmayacak. Eskiden yapılan ÜDS Sağlık Bilimleri içeriğine yakın bir sınav olması bekleniliyor. Bu sınavdan en az 50 puan alma şartı aranacak ve bu şekilde doktorlar ve diş hekimleri Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Sınavında yabancı dil muafiyeti olacak ve tercih işlemlerini yapacaklar.

Sağlık Bakanlığının Ankara Üniversitesi Tömer ile yaptığı protokol ile beklenen yeni sınav resmi olarak yürürlüğe girdi.

Başvuru Tarihleri: 02 TEMMUZ– 16 TEMMUZ 2014 da http://tipdil.ankara.edu.tr/ adresinden yapılacak TIPDİL sınavı, 31 AĞUSTOS 2014 SAAT: 10.00 da başlayacak ve 12.30 da sona erecek

 

Kimler faydalanabilecek?

Bu yeni uygulamada TUS’ta girebilme hakkı olan tabip, eczacı, kimyager ve veterinerler; DUS’ta diş tabipleri başvurabilecek. Bu sınavlara girebilmek için adayın sınavlara başvuru sırasında mesleğini yapmaya yetkili olması şartı aranmayıp öğrenci bile olsalar sınava girebilecekler.

(TIPDİL) Yeni Yabancı dil sınavının detayları

Yabancı dil yeterliliği için İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinin birisinden Bakanlık tarafından yaptırılan sınavdan 100 üzerinden en az 50 puan almak şartı gerekiyor.

 • Sınavın baÅŸvuruları  02Temmuz-16Temmuz arasındadır
 • Sınavda 80 soru sorulacak,
 • Yabancı dil sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren beÅŸ yıl süreyle geçerli olacak,
 • Öğrencilerde sınava katılabilecek,
 • Sorular SaÄŸlık Bilimleri ÅŸeklinde tıbbi içeriklerden hazırlanacak,

“Adayların sadece yüzde 15’i baÅŸarılı oluyordu”

Günler öncesinden böyle bir sınavın yapılacağı husunda ki duyumlarını sponsor oldukları www.drtus.com forum sitesinden duyurduklarını söyleyen Tusdata Tus Hazırlık Merkezleri Ar-Ge Sorumlusu Yusuf TEMREL “TUS adayları yabancı dil sınavında çok zorlanıyorlardı, baÅŸarı oranları yüzde 14-15’ler seviyesindeydi, yabancı dil sınavını geçen bilim sınavını garantilemiÅŸ gibi oluyordu. Sınavı ÖSYM yapmaya devam edecek ama diÄŸer tarafta da Sınavın sahibi SaÄŸlık Bakanlığı olmak ÅŸartı ile Ankara Ãœniversitesi Tömer’e yaptırılacak” dedi.

Uzun zamandır çözüm arayışında olan doktorların bu sınavı mutlulukla karşıladıklarını belirten TEMREL ÖSYM’nin yapmış olduğu dil sınavının gerçekten çok zor olduğunu ve diğer meslek grupları için seviyenin biraz daha kolaylaştırılması gerektiğini belirtti.

 

 

 İŞTE RESMİ DUYURU

ADAYIN DÄ°KKATÄ°NE!
BAŞVURU YAPMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ YOL İZLENMELİDİR;

SINAV ÜCRETİ YATIRMA SÜRECİNDE BİR SORUN YAŞAMAMANIZ İÇİN, BU SAYFANIN ÇIKTISINI LÜTFEN YANINIZDA BULUNDURUNUZ.

1. SINAVA BAÅžVURU SÃœRESÄ°
TIPDÄ°L SINAV BAÅžVURUSU 02 TEMMUZ-16 TEMMUZ 2014 TARÄ°HLERÄ° ARASINDADIR.

2. AŞAĞIDAKİ LİNKTEN “REFERANS NUMARASI” ALINMALI.
ADAYLAR, AŞAĞIDAKİ “REFERANS NUMARASI AL” LİNKİNE TIKLAYIP ADI SOYADI VE GEÇERLİ ELEKTRONİK POSTA BİLGİLERİNİ EKSİKSİZ DOLDURDUKTAN SONRA, “REFERANS NUMARASI AL” BÖLÜMÜNE TIKLAYARAK SADECE KENDİLERİNE TAHSİS EDİLEN REFERANS KODUNU BİR YERE KAYDETMELİDİR. BU KOD, BANKAYA SINAV GİRİŞ ÜCRETİ YATIRILIRKEN KULLANILACAKTIR.
REFERANS NUMARASI ERİŞİM SAYFASI: http://tipdil.ankara.edu.tr/basvuru

3.BANKA Ä°ÅžLEMLERÄ°
SINAV BAŞVURUSUNU YAPABİLMEK İÇİN ÖNCELİKLE AŞAĞIDA VERİLEN HESAP NUMARASINA YUKARIDAKİ LİNKTEN ALDIĞINIZ REFERANS KODUNUZLA BİRLİKTE SINAV ÜCRETİNİ YATIRMANIZ GEREKMEKTEDİR. SINAV GİRİŞ ÜCRETİ 40 LİRADIR (havale ya da eft ücreti hariç). ADAYLAR, BU ÜCRETİ, ZİRAAT BANKASININ İNTERNET BANKACILIĞINDAN, HERHANGİ BİR ŞUBESİNDEN YA DA DİĞER BANKALARDAN EFT YOLUYLA YATIRABİLİRLER. SINAV GİRİŞ ÜCRETİ KESİNLİKLE BANKOMATLARDAN YATIRILMAMALIDIR. ÜCRET YATIRIRKEN, DEKONTUN AÇIKLAMA BÖLÜMÜNE MUTLAKA SIRASIYLA “+” İLE BAŞLAYAN REFERANS KODU, AD VE SOYADI YAZDIRILMALIDIR. AÇIKLAMA KISMI ŞÖYLE OLMALIDIR:

+ZQ7BF3 ALÄ° DENÄ°Z

BU BİLGİLERİN DOĞRU YAZILDIĞINDAN EMİN OLUNUZ VE BANKA MEMURUNA MUTLAKA KONTROL ETTİRİNİZ. REFERANS NUMARASI, AD VE SOYADI BİLGİLERİ EKSİK, HATALI YA DA YANLIŞ SIRADA YAZILMIŞ DEKONTLARLA BAŞVURU İŞLEMİ YAPILAMAYACAKTIR. 
BANKA BÄ°LGÄ°LERÄ° BAÅžVURU SÄ°STEMÄ°NE GÃœNDE Ä°KÄ° KEZ GÄ°RÄ°LMEKTEDÄ°R. BU YÃœZDEN; ADAYLAR SINAV GÄ°RÄ°Åž ÃœCRETÄ°NÄ° YATIRDIKTAN BELLÄ° BÄ°R SÃœRE SONRA (örneÄŸin; sabah giriÅŸ ücretini yatırdıysanız, baÅŸvuru o gün saat 15:00’a sonra, öğleden sonra baÅŸvurduysanız, saat 17:00’a sonra) Ä°NTERNET ADRESÄ°NDEN SINAVA BAÅžVURABÄ°LÄ°RLER.

SINAV ÃœCRETÄ°NÄ°N YATIRILACAÄžI BANKA BÄ°LGÄ°LERÄ°
BANKA ADI : ZÄ°RAAT BANKASI
ŞUBE ADI : BAKANLIKLAR KAMU GİRİŞİMCİ
ÅžUBE KODU : 2532
HESAP NO : 7064098-5027
HESAP SAHİBİ : ANKARA ÜNİVERSİTESİ DÖNER SERMAYE İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ
IBAN NO : TR380001002532070640985027

4. TIPDÄ°L SINAVINA BAÅžVURU
YUKARIDA BELÄ°RTÄ°LEN ÅžEKÄ°LDE SINAV ÃœCRETÄ°NÄ° YATIRDIKTAN SONRA http://tipdil.ankara.edu.tr/sinav_kaydi SAYFASINA REFERANS NUMARANIZI VE SÄ°STEMDE KAYITLI E-POSTA ADRESÄ°NÄ°ZÄ° GÄ°RÄ°NÄ°Z VE “DEVAM >>” TUÅžUNA BASINIZ.

EĞER ÖDEME BİLGİLERİNİZ SİSTEMİMİZE AKTARILMIŞ VE GİRDİĞİNİZ BİLGİLER DOĞRU İSE BAŞVURU SAYFASINA YÖNLENDİRİLECEKSİNİZ.

BAÅžVURU FORMU SAYFASINDA YILDIZ Ä°LE BELÄ°RTÄ°LMÄ°Åž TÃœM ALANLAR DOLDURULMALIDIR. BU FORMUN EKSÄ°KSÄ°Z DOLDURULMASINDAN ADAYIN KENDÄ°SÄ° SORUMLUDUR. BURADA BELÄ°RTÄ°LEN BÄ°LGÄ°LERÄ°N YANLIÅž OLMASI DURUMUNDA, ADAYIN BAÅžVURUSU YA DA SINAVI Ä°PTAL EDÄ°LECEKTÄ°R. BU YÃœZDEN; DOLDURDUÄžUNUZ BÄ°LGÄ°LERÄ° KONTROL ETMEK İÇİN “BÄ°LGÄ°LERÄ°MÄ° KONTROL ETMEK Ä°STÄ°YORUM” BUTONUNA TIKLAYINIZ. SONRAKÄ° SAYFADA GÄ°RDİĞİNÄ°Z BÄ°LGÄ°LER KARÅžINIZA ÇIKACAKTIR. SON BÄ°R KONTROL YAPTIKTAN SONRA BÄ°LGÄ°LERÄ°NÄ°ZÄ°N EKSÄ°KSÄ°Z OLDUÄžUNU DÜŞÜNÃœYORSANIZ, “BÄ°LGÄ°LERÄ°M DOÄžRUDUR BAÅžVURU Ä°ÅžLEMÄ°NÄ° TAMAMLA” BUTONUNA TIKLAYINIZ. (ANCAK BU BUTONA BASMAZSANIZ BAÅžVURU SÃœRESÄ° İÇERÄ°SÄ°NDEhttp://tipdil.ankara.edu.tr/sinav_kaydi SAYFASINDAN BÄ°LGÄ° DEĞİŞİKLİĞİ YAPABÄ°LÄ°RSÄ°NÄ°Z.) BU BUTONA BASTIKTAN SONRA BÄ°LGÄ°LERÄ°NÄ°ZÄ° DEĞİŞTÄ°RMEK İÇİN BÄ°R DAHA SÄ°STEME GÄ°REMEYECEKSÄ°NÄ°Z. BAÅžVURUNUZU BAÅžARIYLA GERÇEKLEÅžTÄ°RDİĞİNÄ°ZDE KARÅžINIZA “TIPDÄ°L 2014 ADAY NUMARANIZ” ÇIKACAKTIR. SINAV Ä°LE Ä°LGÄ°LÄ° BÃœTÃœN Ä°ÅžLEMLERÄ°NÄ°ZÄ° BU NUMARA Ä°LE GERÇEKLEÅžTÄ°RECEĞİNÄ°Z İÇİN BU NUMARAYI SAKLAMANIZ GEREKMEKTEDÄ°R.

5. SINAV KILAVUZU
AÅžAÄžIDAKÄ° LÄ°NKE TIKLAYARAK TIPDÄ°L SINAV KILAVUZUNU Ä°NDÄ°REBÄ°LÄ°RSÄ°NÄ°Z.
TIPDÄ°L SINAV KLAVUZUNU Ä°NDÄ°RMEK İÇİN TIKLAYINIZ…

6. SINAV GÄ°RÄ°Åž BELGESÄ°
ADAYLAR, SINAV GİRİŞ BELGELERİNE EN GEÇ SINAVDAN 10(ON) GÜN ÖNCE BU SAYFADAN ULAŞILABİLİR. ADAYLARIN ÇIKTISINI ALACAĞI SINAV GİRİŞ BELGESİNİ VE NÜFUS CÜZDANINI (YA DA GÜNÜ GEÇMEMİŞ PASAPORTLARINI) SINAVDA YANLARINDA BULUNDURMALARI GEREKMEKTEDİR.

7. İLETİŞİM BİLGİLERİ
elektronik posta: tipdil@ankara.edu.tr
telefon: (0312) 600 01 30

 

6 Yorumlar

 1. Bu ayricalik sadece saglik sektörüne yapilmamali. Her branş kendi bransina yakin İngilizceye sinav olmali. Fen bilimlerine sosyal bilimler ve saglik bilimleri sorulmamali !

 2. zor mu? ortaokul seviyesinde ingilizce soruyorlar onu da yapamıyanlara diyecek lafım yok,ilkokuldan baÅŸlayarak liseye kadar en az 10 yıl ingilizce görüp hala intermediate seviye ingilizce konuÅŸamıyorlarsa onların ayıbı,sınavı kolaylaÅŸtırmak bu ayıbı örtmez.öbür gün yurt dışında bir seminere katılırlarsa “how are you” dan öteye geçemiyeceklerse uzmanlığın anlamı ne

  • yapamıyan deÄŸil yapamayan olacak. Daha adam gibi Türkçe konuÅŸamıyor, gelmiÅŸ burda ahkam kesiyorsun.

 3. sadece 1 kerelikmi yoksa bundan sonra hersene girilebilecek mi

 4. Çok iyi olmuş İngilizceyi öğrenmeye harcadığım zamanı tıp bilimine harcasaydım şimdi TUSu bitirirdim.İngiliz fransız ne zaman bizi böyle sevdi ki biz onların dilini inceliklerine kadar öğreniriz.Yabancı dilde okumayı,anlamayı bildik yeter.

 5. taşkınhoca

  adana da tıp dil sınavına özel dersle hazırlanmak için arayın

  en uygun programı birlkte planlayalım

  0 505 308 60 86

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir