Cuma , 28 Şubat 2020
Anasayfa » Genel » Öldü haberleri ile Türkiye’yi üzen Müslüm Gürses’in durumu stabil

Öldü haberleri ile Türkiye’yi üzen Müslüm Gürses’in durumu stabil

muslum-gurses_57987

GeçirdiÄŸi by-pass ameliyatının ardından yoÄŸun bakıma alınan sanatçı Müslüm Gürses 4 aydır yoÄŸun bakımda. Müslüm Gürses’in öldüğüne iliÅŸkin haberleri hastane yönetimi doÄŸrulamadı.

 

 Sanatçı Müslüm Gürses 4 aydır yoÄŸun bakımda tedavi görüyor. Zaman zaman durumu ağırlaÅŸan Gürses’in bu sabah vefat ettiÄŸi iddia edildi. Ancak, hastane yönetimi hayati fonksiyonlarının devam etttiÄŸini, ölmediÄŸini duyurdu.

Memorial Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Deniz Åžener, sanatçı Müslüm Gürses’in durumunun iyi olmadığını belirterek ”kaybedebiliriz, ancak ÅŸu anda makineye baÄŸlı
olarak hayatı devam ediyor” dedi.

YAÅžAM HÄ°KAYESÄ°

7 Mayıs 1953’de Åžanlıurfa’nın Halfeti ilçesine baÄŸlı Fıstıközü köyünde kerpiç bir evde dünyaya geldi Müslüm Gürses, ünlü olmadan önceki adıyla Müslüm AkbaÅŸ.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Annesi Emine hanım klasik bir köylü kadınıydı. Babası Mehmet ise rençber. Müslüm Gürses henüz 3 yaşındayken ailesi maddi nedenlerle Adana’ya göç etti.

MÃœZÄ°K DÃœNYASININ ‘MÃœSLÃœM BABA’SI

“Ä°lkokulu bitirdim. Gerisi yok. Adana’da damda yatarken uzun hava okudum. Arkadaşım Halkevine gidiyordu. Ben de gittim. Derken Çukurova Radyosu’nda sanatçı oldum”… Daha adını kimsenin duymadığı 1968 yılında çıkardığı 45’likleriyle müzik dünyasına adım atan Müslüm Gürses, bir röportajında kendisini bu kısa cümleyle anlatmıştı.

YAŞAM ÖYKÜSÜ

Gürses daha küçücük yaşta türkü söylemeyi çok seviyordu. Bu yüzden bağlama çalmayı da öğrenmişti daha o zamanlar.

Şarkıcılığı meslek olarak seçeceği daha 13 yaşındaşken belli oldu.

Adana’da bir çay bahçesinde ÅŸarkı söylemeye baÅŸladı. Hem sevdiÄŸi iÅŸi yapıyor hem de aile bütçesine katkıda bulunuyordu. Bu arada Halkevi’ne gitmeye baÅŸladı. Bir yandan da terzi çıraklığı ve kunduracılık yaptı.

SES YARIÅžMASINDA BÄ°RÄ°NCÄ°

1967 yılında Adana Aile Çay Bahçesi’nde düzenlenen ses yarışmasına katıldı ve birinci oldu. Derken Çukurova Radyosu’na sanatçı oldu. Ä°ÅŸte o dönemde de AkbaÅŸ olan soyadını Gürses olarak deÄŸiÅŸtirdi.

1967 yılından itibaren TRT-Adana-Çukurova Radyosunda da her hafta cumartesi günü canlı olarak türküler söyledi.

1968 yılından itibaren piyasaya ilk 45’likleri çıkarmaya baÅŸladı. Ä°lk plağı ise 1968 tarihli “EmmioÄŸlu/Ovada TaÅŸa Basma” oldu. Daha sonra 1969 yılında yine Ä°stanbul’da Palandöken firması ile çıkış parçası olan “Sevda Yüklü Kervanlar”ı içeren “Sevda Yüklü Kervanlar/Vurma Güzel Vurma” isimli 45’lik Plağı çıktı. Bu plak tam 300.000 adet satarak rekor kırdı.

Gürses, bu plaktan sonra askerliÄŸini yaptı, tekrar Ä°stanbul’a giderek aynı firmada plaklarını çıkarmaya devam etti. Palandöken firması ile tam 13, sonra Bestefon firmasi ile 4, daha sonra Hülya Plak ile 15 ve nihayet Çın Çın Plak ile 2 adet 45’lik çıkardı.

Müslüm Gürses arabesk furyasının ortalığı kasıp kavurduÄŸu dönemde YeÅŸilçam’a da adım attı. ÇoÄŸu ÅŸarkılı- türkülü 38 filmde rol aldı Gürses. Bu arada başından benzerine ancak filmlerde rastlanacak olaylar da geçti. Bunlardan biri öldü sanılıp da morga kaldırılmasıydı.

ÖLÜ SANILDI

1978 yılında Tarsus’tan Adana’ya giderken bir trafik kazası geçirdi Gürses… Kaza o kadar korkunçtu ki onu aracın içinden çıkardıklarında öldüğünü sanıp morga kaldırdılar. Ancak daha sonra Gürses’in yaÅŸadığı anlaşıldı ve tedavisine devam edildi. Ciddi ameliyatlar geçiren Gürses’in beynine plaka takıldı.

Arabesk müziÄŸin Müslüm Baba’sı Müslüm Gürses’in geçmiÅŸinde büyük bir aile trajedisi de var. Onun da babasıyla arası açık. Bunun sebebi ise benzerine gerçek hayattan çok filmlerde rastlanabilecek korkunç bir olay. Daha önce aÄŸabeyi öldürülen Müslüm Gürses, o olayın ardından ailesinden ayrılıp Ä°stanbul’a gitti. Ailesi de memleketi olan Åžanlıurfa’dan Adana’ya göç etti. Ancak Adana’da baÅŸlarına beklenmedik bir trajedi geldi. Müslüm Gürses’in babası Mehmet AktaÅŸ, Adana’da eÅŸini yani Müslüm Gürses’in annesini öldürdü. Bu olayın ardından baba- oÄŸul uzun yıllar boyunca yanyana gelmedi.

Aradan geçen sürede baba KarataÅŸ cezasını çekip demir parmaklıklar ardından çıktı ve Åžanlıurfa’ya dönüp yeniden evlendi.

HAYATININ AÅžKI MUHTEREM NUR

Müslüm Gürses’in hayatının aÅŸkı ise Türk sinemasının bir dönemine damgasını vuran Muhterem Nur. Onların tanışması ve birlikte olmaya baÅŸlamaları da tıpkı film gibi…

Karşılaşıklarında takvimler 1980 yılını gösteriyordu. Ä°kisi de Malatya’da çalışıyordu. Ve daha ilk gün kavga ettiler. O günleri bir röportajında şöyle anlatıyordu Muhterem Nur:
“Onu tanımıyordum, benden sonra sahne almasına bozuluyordum. Hatta kızdırmak için, sahneden inince halkın arasından kırıta kırıta yürüyordum, dikkati kendi üzerime çekeyim, ona bakmasınlar diye. Ama pek öyle olmuyordu, Müslüm çıkınca herkes kendini yerlere atıyordu. Onun repertuarından bir parça okuyunca kavga ettik, çünkü benden hesap sormaya kalkıştı. Bu kavga ilginçtir, bizi birbirimize daha fazla yaklaÅŸtırdı.’

Muhterem Nur ve Müslüm Gürses 4 yıllık beraberliğin ardından evlendiler.

HAYRAN KÄ°TLESÄ°

Gürses belki de müzik dünyasının en ilginç seyirci kitlesine de sahip. Bir dönem fanatik hayranları onun konserlerinde kendilerini jiletle kesip kan akıtırlardı. Sırf bu bile Gürses’in üniversitelerde tez konusu olmasına yol açtı. Bu nedenle 1990’ların sonunda entelektüel kesim de onu takip etmeye baÅŸladı.

Gürses son dönemde müzikal açıdan her zamanki çizgisinden farklı çalışmalar da yaptı. Son yıllarda bazı pop ve rock tarzındaki parçaları da repertuarına katarak Nilüfer’in ‘Olmadı Yar’ isimli ÅŸarkısını, Teoman’ın ‘Paramparça’ ve Tarkan’ın ‘Ä°kimizin Yerine’ adlı çalışmalarını da seslendirdi.

TRT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir