Cumartesi , 13 Ağustos 2022
Anasayfa » Genel » SaÄŸlık için ‘mucize’ ürünlere kanmayın

SaÄŸlık için ‘mucize’ ürünlere kanmayın

Türkiye’nin ilaçla ilgili kurumunun başındaki yetkiliden zayıflama hapları ve ”mucizevi” etki gösterdiÄŸi iddia edilen ürünlere karşı uyarı geldi.

Hiç bir ürünün mucizevi etki sağlamayacağını bildiren Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Saim Kerman, fazla kilolardan kurtulmak için doğal yöntemlerin kullanılmasını önerdi.
Türkiye’de herhangi bir kaydı olmadan internet üzerinden satılan ürünlerin büyük bir sorun olduÄŸunu bildiren Kerman, ”Ä°nternetten saÄŸlıkla ilgili ürün satın alınmamalı” dedi.
Sağlıkla ilgili ürünlerin mevzuatla çizilen sınırın dışında tanıtılması ve reklamların da bir sorun olduğunu dile getiren Kerman, şunlara dikkati çekti:
”Bir hastalığın tedavisini, hem de olaÄŸan üstü biçimde çözdüğü, aynı anda farklı mekanizmalara sahip hastalıklarda etkili olduÄŸu ileri sürülen ürünlerle ilgili kimi zaman dini inançları, hassas noktaları kullanarak reklamlar yapılıyor. Ayrıca içine ilaç kimyasalları karıştırılarak daha etkili hale getirilen tehlikeli ürünler de söz konusu. Abartılı biçimde, herhangi bir hastalığa iyi geldiÄŸi ya da kilo kaybı saÄŸladığı ileri sürülen, ‘hızlı’, ‘etkili’ diye çarpıcı ifadeler kullanılan ürünlere dikkat edilmeli.”
”Mucizevi etki yoktur”
Hiç bir ürünün mucizevi etki sağlamadığını vurgulayan Kerman, şöyle konuştu:
”Hakkında araÅŸtırma yapılmamış doÄŸal bir ürün kalmadı. Bütün bitkileri, hayvansal ürünleri bilim adamları inceliyor. Bugün bilimin gösterdiÄŸi gerçekler ışığında bir mucizevi etki beklenmiyor. Bu pazarlananlar zaten vatandaşın bildiÄŸi ürünler. Bu illegal alanda faaliyet gösterenlere karşı saÄŸlık beyanlarını denetleme yetkisine sahip olarak hukuki mücadele baÅŸlattık. ÇeÅŸitli davalar açtık, bunların takipçisiyiz.”
Bu ürünlerden zarar görenlerin söz konusu davalara müdahil olması için yardımcı olduklarını anlatan Kerman, ”SaÄŸlık Bakanlığı’ndan onaylı” diye satılan ürünler konusunda da ÅŸu uyarıları dile getirdi:
”Bizim Bakanlığımızın ismi kullanılarak satışı yapılabilecek hiçbir ilaç mevcut deÄŸil. Reçeteli veya reçetesiz ilaçlar, sadece ilk kez piyasaya çıkarken gazete ve saÄŸlık mecmualarında ilanla tanıtılabilir. Bunun dışında tanıtım yapılamaz. Zaten ilacın tanıtım koÅŸullarında çok sıkı kurallar iÅŸliyor ve hiçbir ÅŸekilde topluma tanıtımı içermiyor. Tıbbi cihazlarla ilgili de tanıtım faaliyetlerini kontrol altında tutuyoruz. AB’de ilk kapsamlı yönetmeliÄŸi biz çalışıyoruz, bir taslak oluÅŸtu.”
”SaÄŸlıkta reklam yoluyla para kazanılamaz”
”SaÄŸlık, insanların reklamlar yoluyla para kazanabilecekleri bir alan deÄŸil, hiçbir zaman da olmayacak” vurgusunu yapan Kerman, saÄŸlık ürünlerinin promosyonel satışına izin vermeyeceklerini belirtti.
Hastaların saÄŸlık ürünleriyle saÄŸlık danışmanları olmaksızın karşılaÅŸmasını istemediklerini ifade eden Kerman, ”Bakanlığımızın adı kullanılarak hiçbir ürün pazarlanamaz. Tanıtımı böyle yapılan hiçbir ürünün bizim tarafımızdan sahiplenilmesi mümkün deÄŸil” dedi.
Zayıflama hapları
SaÄŸlık Bakanlığı’nın obezite kampanyasıyla zayıflama haplarına yönelinebileceÄŸi endiÅŸesi taşıdıklarını dile getiren Kerman, ÅŸunları söyledi:
”Bakanlığımız obeziteyle ilgili bir program baÅŸlattı. Bu sorun daha büyük tehlike haline gelmeden önü alınmalı, ama burada saÄŸlığı tehlikeye düşürecek açılıma izin vermeyeceÄŸiz. Bakanlığımızın çalışmalarında buna karşı tamamen spor, yemek alışkanlığının deÄŸiÅŸtirilmesi gibi doÄŸal yollarla mücadele edeceÄŸiz. YaÅŸam tarzı merkeze alınacak. Ä°nsanların bu noktadaki zaaflarını kullanmaya çalışmak isteyenlere dikkat edilmeli. Bakanlıktan izinsiz tanıtımlara itibar edilmemeli.”
Bu ürünlerin kısa sürede mucizevi şekilde kilo verdireceği şeklinde pazarlanmasının yanlış olduğunu belirten Kerman, bunların içine ilaçlarda bulunan tehlikeli kimyasalların karıştırılacağı ihtimalinin göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladı.
Kerman, bu tür kimyasalların hayatı tehlikeye düşürmesi, kalıcı hasarlara yol açması ihtimali olduğunu bildirdi.
AA
Haber7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.