Perşembe , 4 Haziran 2020
Anasayfa » Sağlık HABER » MüthiÅŸ dosya AHaber’de açıldı

Müthiş dosya AHaber’de açıldı

Ä°stanul’da satılan 19 litrelik damacana sularının laboratuarda inceleme sonuçları ortaya inanılmaz bir tablo çıkardı. 55 tanınmış firmanın sularından sadece 14’ü temiz çıktı. 41 suda baÅŸta ‘koliform’ (dışkı yoluyla bulaÅŸan) bakteriler olmak üzere insan saÄŸlığına zararlı maddeler bulundu.

A Haber’de yayınlanan DeÅŸifre programı bir skandalı daha ortaya çıkardı. YaÅŸamak niçin olmazsa olmaz en temel ihtiyacımız olan suya lağım suyu karıştı. Hem de kaynak suyu diye damacana da satılıyor. Damacanaların temizliÄŸi yeterli yapılıyor mu? Damacana suyu diye dere suyu mu içiyoruz? SaÄŸlık Bakanlığı usulsüzlüklere karşı ne gibi önlemler almaya hazırlanıyor? Ä°ÅŸte bu soruların cevabı dün akÅŸam yayınlanan DeÅŸifre programında masaya yatırıldı.

A Haber ekibi önce 55 farklı markaya ait damacana suyu topladı. Alınan örnekler 10 ayrı labaratuvarda incelendi. Analiz sonucunda 55 numunenin 41’inde insan ve hayvan dışkılarında bulunan bakterilerin olduÄŸu ortaya çıktı. Yani piyasada satılan damacana sularının yüzde 75’i içilemez durumda.

Sağlık Bakanlığı damacana suları üç ayda bir kontrol ediyor. Yılda bir de ruhsat yenileme işlemi yapılıyor. Tahlil sonuçlarını Sağlık Bakanlığı Yetkilisi Yar. Doç. Dr. Mustafa Aksoy da değerlendirdi:

Kendi suları kaynak olarak yeterli olmayan bazı firmalar zaman zaman ilave kaynak kullanarak kaçak dolum yapabilir. Bunları tespit edersek mutlaka gereğini yaparız. 2012 yılında bizim aldığımız örneklerde yüzde 3 civarında uygunsuzluklar var. Bu uygunsuzluklar da doğrudan ruhsat iptalini gerektirecek şeyler değil.

Peki TÃœRKLAB’ın analiz sonuçlarıyla bakanlığın sonuçları neden birbirinden farklı çıkıyor? 19 litrelik polikarbon damacanalar tekrar tekrar kullanıldığı için temizliÄŸi büyük önem taşıyor. Çünkü temizlik kuralına uymayan firmaların suları mikroplu çıkıyor.

Sağlık Bakanlığı sorunun çözülmesi için kaçak dolumların önüne geçilmesi gerektiği görüşünde. Bunun için de çipli damacana uygulaması başlatılacak.

SaÄŸlık Bakanlığı Yetkilisi Aksoy dün akÅŸam canlı yayınlanan DeÅŸifre programında, “Bu endiÅŸeleri gidermek için çipli damacanaları zorunlu hale getirmek istyoruz. Bununla ilgili çalışmaları yakında nihayete erdireceÄŸiz” dedi.

En temel ihtiyacımız olan su için tehlike çanları çalıyor. Vatandaş suya dere suyu karıştıranların da deşifre edilmesini istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir