Cumartesi , 20 Temmuz 2024
Son Dakika

İstanbul TABİP ODASI seçimleri

Türkiye’nin en büyük tabip odası olan İstanbul Tabip Odası ve yine Diş Hekimleri Birliği’ne bağlı en kalabalık oda olan, İstanbul Diş Hekimleri Odası üyeleri bu pazar İstanbul’da seçime gidiyor. İki odanın toplam 36 bin üyesi bulunuyor.

30 bin üyesi ile en kalabalık tabip odası olan ve ülkedeki hekimlerin yüzde 25’i ile sunulan sağlık hizmetinin önemli bir bölümünü gerçekleştiren İstanbul Tabip Odası seçimleri pazar günü gerçekleşecek. 28 Nisan’da Genel Kurul toplanacak ve 29 Nisan Pazar günü yapılacak seçimlerle sona erecek.

 

/_np/9026/16469026.jpgGenel Kurul İstanbul Tabip Odası Cağaloğlu binasında, seçim ise Sultanahmet Endüstri Meslek Lisesi ile Sultanahmet Ticaret Meslek Lisesi’nde yapılacak.

Seçimlerde şu an oda  yönetiminde olan “Demokratik Katılım Grubu” ile “Sağlıkta Birlik Grubu” ve “Özgür Hekim Grubu” yarışacak.

DİŞ HEKİMLERİ DE SEÇİMDE

 

İstanbul Tabip Odası ile aynı gün İstanbul Diş Hekimleri Odası (İDO) da seçime gidiyor. İDO Diş hekimlerine bağlı 33 odanın içinde en 6564 üyesi ile en kalabalık oda durumunda.

28 Nisan Cumartesi günü İstanbul Teknik Üniversitesi Vakfı Sosyal Tesisleri’nde yapılacak Genel Kurul toplantısının ardından, 29 Nisan 2012’de yine İstanbul Teknik Üniversitesi’nde seçimler gerçekleştirilecek. İDO’da ise “Birlik Grubu”, “Demokratik Katılım Grubu”, “Önceki Hekim Grubu” ile “İdealist Grup” yarışacak.

Seçim sonrası 13. dönem yönetimi belirlenecek.

 

İSTANBUL TABİP ODASI’NDAN AÇIKLAMALAR

İstanbul Tabip Odası’nda seçime gidecek gruplarda hekimlere yönelik açıklamalarda bulunuyor.

 

Özgür Hekimler Platformu:

 

Özgür Hekimler Platformu Yönetim Kurulu Üyesi ve Platformun sözcüsü Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. İbrahim Sözen, seçilmeleri halinde odaya farklılıklar katacaklarını belirtti:  “Hekimlerin sosyal şartlarını geliştireceğiz. İstanbul Tabip Odasını İstanbul’a ve Hekimlere layık bir hale getireceğiz. İstanbul Tabip Odası Üyelik Kartı Her Hekimin Gururla ve kolaylıklar için taşıyacağı bir hale getireceğiz. Tabip Odası Hekimin Önümüzdeki 2 yıl tüm hekimler tek vücut olacağız. Tabip Odasını ‘‘Çağdaşâ€™â€™ hale getirip,oda ve hekimlerin hak ettiği imajını yeniden yakalayacağız. Belki de bu değişim için son şansımız. Bu şansı hekimler olarak iyi değerlendirmeliyiz. Bunu yapabilecek keyifli, kaliteli, istekli, deneyimli bir kadroya sahibiz. Bize güvenenlerin yüzünü kara çıkarmayacağız.’’ dedi.

Sağlıkta Birlik Grubu:

 

İstanbul Tabip Odası seçimlerine Sağlıkta Birlik Grubu’nun adayı olarak katılan Bakırköy Eğitim Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Ali İhsan Taşçı, seçilmeleri halinde odayı hantal yapısından kurtararak, hekimlerin haklarını savunan bir kurum haline getireceklerini söyledi.

 

İstanbul Tabip Odası Başkan adayı Prof. Dr. Ali İhsan Taşçı: “Tabip Odaları’nın kamu görevi gören kurumlar olduğunu ve öncelikli görevleri arasında hekimlerin hak ve menfaatlerini korumak, halk sağlığı ile ilgili fedakarca çalışmak olduğunu vurgulayan Sağlıkta Birlik Grubu adayı Prof. Taşçı, ‘Mevcut yönetimler hekimlerin sıkıntıları ve sağlıkla ilgili düzenlemeler yapılırken taraf olamadılar. Odayı yıllardır siyasi parti organı gibi yönettiler.” dedi.

 

Sağlıkta Birlik Grubu olarak, odayı hantal yapısından kurtarıp, hekimlerin haklarını koruyup gözetecek bir örgüt haline getirmeye talip olduklarını vurgulayan Prof. Taşçı, son yıllarda Türkiye’de sağlık alanında yaşanan gelişmelerinin beraberinde bazı sıkıntıları da doğurduğunu kaydetti. Prof. Ali İhsan Taşçı: ‘Halkın sağlık alanındaki beklentilerinde değişiklikler oldu. Tıp Fakültesi öğrencilerinin TUS dersanelerinin kapılarında beklemesi, pratisyen hekimlerin ucuz işgücü olarak görülmesi, mecburi hizmetlerde yaşanan sıkıntılar hekimlerin çözüm bekleyen yüzlerce sorunundan biridir. Seçilmemiz halinde hastaya müşteri gözüyle değil, hasta gözüyle bakılmasını sağlayacağız.’ dedi.

 

Demokratik Katılım Grubu:

 

 

İstanbul Tabip Odası Başkanı ve Demokratik Katılım Grubu adayı Taner Gören, İstanbul Tabip Odası Olağan Genel Kurulu’nun 28-29 Nisan tarihlerinde gerçekleştirileceğini belirterek, ”Bundan sonraki süreçte sağlıkta dönüşüm bu şekilde devam ederse, Türkiye’de gerçek sağlık hizmeti ortadan kalkacak, hekimlik bağımsız bir meslek olmaktan çıkıp bir teknisyenlik haline dönüşecek. Onun için bu seçimler çok önemli” dedi.

İstanbul Tabip Odası’nın Cağaloğlu’ndaki merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Taner Gören, görevde bulundukları 2 yıllık dönemde, hükümetin sağlıkta dönüşüm projesinin son adımlarının birbiri ardına atıldığını belirterek, ”Bu seçim gerçekten Türkiye’nin en önemli oda seçimleri olarak tarihe geçecek. Çünkü, Tabip Odası olarak misyonumuz hekimlerin haklarını korumak iken şimdi hekimliğin geleceğini kurtarmak gibi önemli bir misyon yüklenmiş bulunuyoruz” dedi.

Sağlıkta dönüşüm programı çerçevesinde, Türkiye’de sağlık alanında vatandaşın memnuniyetinin yüzde 39’dan yüzde 76’ya çıktığının söylendiğini belirten Gören, vatandaşın sağlık alanında memnuniyetinin arttığını doğruladı.

Gören, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Evet vatandaşlar hekime artık çok kolay ulaşabiliyor. Büyük hastaneler yapıldı, aile hekimliği başladı ve vatandaşın hekime ulaşımı bu alanlarda çok kolaylaştırıldı. Özel hastane sektörü hızla gelişti. Bu kolaylaştırılan hizmeti verecek olan hekimlerde ise tam tersi bir durum ortaya çıktı. Bu mesleği özgürce uygulayabilecek ortamı yok eden, hekimlerin tamamen mutsuz olduğu bir gelişme sağlandı.

Vatandaş hekime çok kolay ulaşıyor ama vatandaşın hangi sağlık alanı olursa olsun doktora ulaştıklarında aldığı hizmete baktığınız zaman hastaya yeterli süreyi ayıramadığı, böyle bir durumda da vatandaşa nitelikli hizmeti sunamadığı bir durum ortaya çıktı. Bu durum, vatandaşta, ‘yeterince hizmet alamadım’ duygusu üretmeye başladı ve bir süre sonra bu doktora karşı şiddete dönüştü. Özellikle vatandaşların acil servislere ulaşımı çok kolay sağlandı ama bu değişiklikle acil servise başvuru hızla arttı ve yüzde 80’in aslında acil hastalar olmadığı ve acil üniteler de yetersiz kaldığı için gerçek acil hastalar da hizmet alamaz duruma geldi. Bu da acil servislerde şiddet ortamının oluşması için uygun hale geldi.”

Gelinen noktada, kendilerini mesleğin bağımsızlığını savunmak zorunda hissettiklerini ifade eden Gören, gerçek sağlık hizmeti üretemez hale geldiklerini savundu.

 

“İYİ ONURLU HEKİMLİĞİ KORUMAK MİSYONUMUZ VAR”

 

Taner Gören, ”Bundan sonraki süreçte bu dönüşüm bu şekilde devam ederse, Türkiye’de gerçek sağlık hizmeti ortadan kalkacak, hekimlik bağımsız bir meslek olmaktan çıkıp bir teknisyenlik haline dönüşecek. Onun için bu seçimler çok önemli” diye konuştu.

Şu andaki sağlık sisteminin Türkiye’deki 70 milyon insanı birer müşteri haline getiren bir sağlık sistemi olduğunu savunan Gören, şunları kaydetti:

”Bu sağlık sisteminin durdurulması ve sağlığın alınıp satılan bir mal haline dönüştürülmekte kurtarılması gibi bir ciddi misyonu da üzerimizde taşıyoruz. Hiçbir politik düşünceyi ön plana geçirmeden sadece mesleki bağımsızlığımızı, iyi ve onurlu hekimliği korumak ve sağlık hizmetinin gerçek niteliğini korumak gibi bir misyonumuz var. Bu misyon hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun bütün hekimlerin misyonudur. Bu düşünceyle seçimlere gidiyoruz. Hükümetle bir anlaşmaya vararak bu işin gerçekleşmeyeceğini görüp biz ciddi ve etkili bir muhalefet olarak hükümeti gittiği yoldan geri döndürmek için etkin bir mücadele verme düşüncesiyle bu seçimlere giriyoruz.”

Toplantıda diğer adaylar da söz alarak, sağlık alanında yaşanan sorunları dile getirdiler.

Bir yanıt yazın