Cumartesi , 18 Mayıs 2024

15 çocuk için Türkiye’de

Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük cerrahlardan Ord. Prof. Afksendiyos Kalangos, kalp hastası 15 çocuğu ücretsiz ameliyat etmek için Türkiye’ye geliyor.

Milliyet Gazetesi’nden Şilan Çete’nin haberine göre, Yeşilköy’de büyüyen, Saint Benoit Lisesi’nden sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni birincilikle bitiren Ord. Prof. Afksendiyos Kalangos, kalp hastası çocuklara ücretsiz ameliyat projesi için Türkiye’ye geliyor. Dönem dönem öğrencisi olan cerrahlara yardım etmek için Türkiye’de ameliyatlar yapan Cenevre Üniversitesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölümü Başkanı Profesör Kalangos, 15 çocuğu eylül ayında ameliyat edecek.
Kalangos ameliyatlar için herhangi bir ücret almazken, operasyonlarda kullanılacak her türlü malzemeyi ve çocukların bakım masraflarını ise aynı zamanda projenin fikr babalarından olan İzmirli bir işadamı karşılayacak. Halen 10’un üzerinde bilimsel proje sürdüren Kalangos, hücresel kalp nakli, yapay kalp, damar ve akciğer gibi konular üzerine çalışıyor. Kalangos’un icadı olan eriyen kalp kapağı halkası Türkiye’de ve dünyada birçok hasta tarafından kullanılıyor. Ayrıca tıp literatürüne geçen 14 ayrı teknik ve buluşa imza atan Kalangos 2 kez de Nobel Tıp Ödülleri’ne aday gösterildi. 51 yaşındaki doktor dünyanın en prestijli tıp ödüllerinden Fransız Tıp Akademisi Ödülü’ne de layık görüldü. (Milliyet)

Bir yanıt yazın