Pazar , 16 Haziran 2024
Son Dakika

Hastanede Eksikliklerin Bedeli Sağlıkçıya Ödetilmemeli

Sağlık Bakanlığı 1 Mart 2011 yılında yayınladığı Sağlıkta Performans ve Kalite Yönergesiyle, hastanelere hizmet kalite standartlarına göre puan esası getirmiş ve uygulamayı 2012 yılı Ocak ayı itibariyle başlatmıştır.
Yönerge ile birlikte kurum performans ve birim performans uygulamaları çerçevesinde düşük puan alan hastanelerde çalışanların döner sermaye gelirleri düşürülmüştür.

Yaşanan bu gelişmeler nedeniyle zaten adaletsiz uygulamalar nedeniyle ciddi şekilde eleştirilen performansa dayalı ek ödeme sistemi, çalışanlar açısından artık, taşınılamaz bir yük haline dönüşmüştür. Performans sistemi iş gücü ve hizmet kalitesini artırmayı hedefleyen bir mekanizma olması gerekirken, ne yazık ki, sağlık çalışanlarının hem ekonomik gücünü, hem de motivasyonunu zayıflatan sorunlu bir yapı haline dönüşmüştür.

Sağlıkta Performans ve Kalite yönergesi kapsamında getirilen kurum ve birim performans uygulamalarıyla, hastanelerin hizmet kalitesinin düşüklüğünün bedeli çalışana ödetilmeye çalışılmaktadır. Ayrıca, Hastane Kalite Standartları hem kurumsal hem de birim düzeyinde uygulanarak ayrı ayrı negatif performans puanları verilmekte, böylece çalışanlar iki kez cezalandırılmaktadır.

Ne yazık ki, sağlık çalışanlarına döner sermaye dağıtılırken, ekip anlayışını göz ardı eden idare, kendisine bağlı olmayan sebeplerden dolayı kurumunun veya çalıştığı birimin aldığı düşük puan nedeniyle ekip sorumluluğunu öne sürmekte ve çalışanları ek ödemelerini keserek cezalandırmaktadır.

Bu uygulama, performans sisteminin adalet ölçeğinde kalitesizliğinin tescilidir. Sağlık-Sen olarak, Sağlık Bakanlığı’na Ocak ayı itibariyle birçok hastanede döner sermaye gelirlerini düşüren bu adaletsiz uygulamayı sona erdirme çağrısında bulunuyoruz.

Sağlık Sen

Medihaber

20120215-174755.jpg

Bir yanıt yazın