Pazartesi , 20 Mayıs 2024

Konya’da öldürülen Dr. Ekrem Karakaya’nın acısı ilk günkü gibi

Konya Şehir Hastanesi’nde görevi başındayken bir hasta yakınının silahlı saldırısı sonucu yaşamını yitiren doktor Ekrem Karakaya, vefatının birinci yılında 8 sene görev yaptığı Karabük’te anıldı.

İl Sağlık Müdürü Ahmet Sarı, Karakaya’nın 2013-2021’te görev yaptığı Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde düzenlenen anma töreninde yaptığı konuşmada, vefatının herkesin kalbinde derin yaralar açtığını söyledi.

Çok üzgün olduklarını dile getiren Sarı, “Bir daha hiçbir sağlık çalışanını bu şekilde kaybetmek istemiyoruz. Bir daha bu tür olayların yaşanmasını arzu etmiyoruz. İnşallah son olur.” dedi.

Yapılan duanın ardından son bulan programa katılan sağlık çalışanlarının duygulandığı görüldü.

Konya Şehir Hastanesi’nde 6 Temmuz 2022’de hasta yakını Hacı Mehmet Akçay (39), tartıştığı kardiyoloji uzmanı doktor Ekrem Karakaya’yı (47) silahla vurmuştu. Aynı silahla intihar girişiminde bulunan Akçay ile doktor Karakaya ameliyata alınmış ancak kurtarılamamıştı.

Konya Şehir Hastanesinde anma töreni

Dr. Ekrem Karakaya için bugün görev yaptığı hastanede de anma töreni düzenlendi. Törene Konya İl Sağlık Müdürü Mehmet Koç, Konya Tabip Odası Başkanı Bahadır Öztürk ile   Dr. Karakaya’nın mesai arkadaşları katıldı. Anılarıyla yaşatılan ve olduğu gibi korunan Dr. Ekrem Karakaya’nın odasına çiçek bırakan mesai arkadaşları ardından dua okudu.

“Odasına acı olaylardan ders çıkarılsın, diye dokunmuyoruz”

Burada konuşan Konya İl Sağlık Müdürü Mehmet Koç, “Menfur saldırının üzerinden 1 yıl geçti. Acımız hala yüreğimizde. Odasına el sürmek içimizden gelmiyor. Hatırasını yaşatmayı arzu ediyoruz. Eşyaları olduğu gibi burada muhafaza ediliyor. Acı olaylardan ders alma adına da bir vesile olsun, hatırlansın istiyoruz” dedi.  

‘Sağlık camiasının karşılaştığı şiddet sorununun en acı örneğidir’

Hastane önünde açıklama yapan Konya Tabip Odası Başkanı Bahadır Öztürk de “Bu korkunç olay hekimlerin ve sağlık çalışanlarının karşılaştığı şiddet sorununun en acı örneğidir. Tüm toplum için endişe kaynağı olmuştur. Dr. Ekrem Karakaya da diğer meslektaşlarımız gibi mesleğine olan özverisi ve sevgisiyle tanınan bir hekimdi. Hekimler ve sağlık çalışanları, insan hayatını kurtarma ve iyileştirme misyonunu yerine getirmek için ailelerini bile unutarak gece gündüz çalışmaktadır. Bu kabul edilemez acı olaydan ders alınmamış olmalı ki hala hekimlerin ve sağlık çalışanlarının güvenlik tehdidi devam etmektedir. Bir an için hepimizi empati yapmaya ve düşünmeye davet ediyorum; her aileden hekim çıkabilir ve bu yaklaşık 25 yıl süren büyük emeklerle ortaya çıkmaktadır. Bizler bu halkın öz çocuklarıyız, hiç kimse evladına kıyılmasını kabul edemez, özellikle insan hayatını kurtarmaya adanmış hayatlara kıyma teşebbüsü sadece toplumsal cinnetle açıklanabilir” diye konuştu.

Bakan Koca: Özlemle anıyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Dr. Ekrem Karakaya, görev yaptığı Konya Şehir Hastanesinde uğradığı silahlı saldırı sonucu geçen yıl bugün 47 yaşında aramızdan ayrıldı. Kendisini rahmetle, özlemle anıyoruz. Sağlıkta şiddet suçlarına karşı önemli gelişmeler kaydettik. Bunları daha ileriye taşımakta kararlıyız.”

Bir yanıt yazın