Cumartesi , 5 Aralık 2020
Anasayfa » Doktor haber » HekimoÄŸlu dizisindeki vaka gerçek oldu

Hekimoğlu dizisindeki vaka gerçek oldu

TÃœM dünyada izlenme rekorları kıran Dr. House dizisi ile geçen günlerde özel bir televizyon kanalında da yayınlanmaya baÅŸlanan Türkiye versiyonu ‘HekimoÄŸlu’ adlı dizinin ilk bölümünde iÅŸlenen vaka, Türkiye’de yaÅŸandı

hekimoglu-dizisiTürkiye’de görülen nadir ‘nörosistiserkozis’ vakalarından biri olarak literatüre giren hasta hakkında bilgi veren SaÄŸlık Bilimleri Ãœniversitesi Sultan Abdülhamit Han EÄŸitim ve AraÅŸtırma Hastanesi Nöroloji KliniÄŸi’nden Doç. Dr. Serkan Demir, özellikle Anadolu’da yaygın olan yaban domuzu avcılığında vatandaÅŸların eldiven takmadan hayvanla temas etmemesi gerektiÄŸini söyledi.

UNUTKANLIK VE KİŞİLİK DEĞİŞİKLİĞİ İLE GELDİ

Doç. Dr. Demir, son günlerde ülkemizde de popüler olan bir doktor dizisinde, nörosistiserkozis vakasının konu edildiÄŸini ve böyle bir hastanın neredeyse aynısının yıllar önce kendilerine geldiÄŸini anlatarak, “Ege sahillerinde yaÅŸayan ve çiftçilik yapan bir erkek hastaydı. Dizideki karakterden farklı olarak ÅŸikayetleri bayılma vs deÄŸildi ama kiÅŸilik deÄŸiÅŸiklikleri ve unutkanlık vardı. Yaptığımız tetkiklerinde beyinde çok ilginç lezyonlar (doku bozukluÄŸu) gördük. Nörosistiserkozis dediÄŸimiz yassı solucan hastalığı, domuzlardan bulaşıyor ve bizim ülkemizde çok nadir görülüyor aslında. O nedenle ilk baÅŸta aklımıza bu gelmedi ama radyoloji konsültasyonlarını alıp literatür taradıktan sonra bu hastalık olduÄŸunu saptadık. Bizim hastamızın da bulguları 20-25 yıl sonra ortaya çıkmıştı. Çünkü bu hastalığın bazı özellikleri var, 20- 25 yıl ‘latent’ dediÄŸimiz; vücutta sessiz kalabiliyorlar” dedi.

GENÇLİĞİNDE DOMUZ AVLIYORMUŞ

Domuzlardan bulaÅŸan ve gözle görülemeyen bu yassı solucan larvasının hastaya nasıl bulaÅŸtığını anlayabilmek için hastadan çok detaylı öykü aldıklarını belirten Doç. Dr. Demir, “GençliÄŸinde yaban domuzu avcılığı yapıyormuÅŸ. Domuz eti yememesine raÄŸmen sadece enfekte bir domuzla teması sonucu bulaÅŸmış. Dizide de farkındaysanız hekim de tanıyı hemen koyamıyor. Dedektif gibi iz sürüyor. Önce tümör zannediliyor ama alttan bir nörosistiserkozis hastalığı çıkıyor. Gerçekte de böyle oldu. Biz hastayı alzheimer zannederken, yaptığımız tetkikler ve detaylı öykü alma sonucunda teÅŸhisini koyabildik” diye konuÅŸtu.

BEYNİNDE LARVALARA BAĞLI BİRÇOK KİST VARDI

Nörosistiserkozis hastalığının vücutta nereyi tutarsa ona göre belirti verdiğine dikkat çeken Doç. Dr. Serkan Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“EÄŸer gözünüzü tutarsa görme bozukluÄŸu yaÅŸarsınız, beyin zarlarını tutarsa, menenjit bulgusu ile gelebilir hasta, beyin sapını tutarsa ya da apse gibi beynin bir lobunu tutarsa, inme ile kendini gösterebilir. Kol bacak sinirlerinizi tutarsa, nöropati yapıp ellerde, kollarda güçsüzlük yapabilir, beyinde tuttuÄŸu bölgeye göre epilepsi (sara) nöbetleri ile karşımıza gelebilir. Bizim hastamızın MR görüntülerinde birçok farklı yaÅŸta ve farklı zamanda ortaya çıkmış kistler vardı. Ä°ÅŸin doÄŸrusu bu kistik yapılar görüldüğünde ülkemizde nadir de görülse akla nörosistiserkozis gelmeli. Hastamız ÅŸu anda hala hayatta ama hastalığa baÄŸlı bazı sorunları kaldı maalesef.”

AV HAYVANLARINA ELDÄ°VENSÄ°Z DOKUNMAYIN

Özellikle Anadolu’da yaygın olan yaban domuzu avcılığı konusunda vatandaşları da uyaran Doç. Dr. Demir, sözlerini şöyle noktaladı:

“EÄŸer avcılıkla uÄŸraÅŸan vatandaÅŸlarımız varsa, bir yaban domuzu ya da yabani bir hayvanla temas edeceklerse, mutlaka eldiven kullansınlar. Ayrıca pikniÄŸe gittiÄŸimiz yerlerde de enfekte olabilecek durgun sulardan ya da iyi yıkanmamış besinlerden uzak durulması gerekiyor. Hastalığın nereden geleceÄŸi iÅŸin doÄŸrusu pek bilinmiyor. Temasla aldığınız bir parazit ya da larva (solucan yumurtası) vücudumuza bir ÅŸekilde girip orada yıllarca kalabiliyor. Bizim vakamız beyin tutulumlu nörosistiserkoz vakasıydı. Gerçekten çok nadirdir aslında. Her sistiserkozis vakası da beyni ya da kol bacak sinirini tutacak diye bir ÅŸey yok. Çoklu organ tutulumu olan bir hastalık bu. Kasları tutabilir, deÄŸiÅŸik organları tutabilir. Tedavi planlaması kiÅŸiye deÄŸiÅŸiklik gösterir. Birkaç tane antiparaziter ilaçlar var ama tabii hastanın gösterdiÄŸi klinik ne ise ona yönelik semptometik tedaviler de verilebilir.”

DİZİDE, GENÇ KREŞ ÖĞRETMENİNİN BEYNİNDEKİ GİZEM

Dr. House ve Türkiye uyarlaması HekimoÄŸlu adlı dizinin ilk bölümünde kreÅŸ öğretmeni olan genç bir kadının ders sırasında aniden bayılması ve nöbet geçirmesiyle hastaneye kaldırıldıktan sonra çekilen MR’ın ardından beyninde tümör olduÄŸu düşünülmüş, ancak tedaviden sonuç alınamamıştı. Daha sonra detaylı araÅŸtırmalarla, genç kadının haberi olmadan domuz eti yediÄŸi ve bu ÅŸekilde bulaÅŸan bir tenyanın bacak kasına yerleÅŸerek oradan beynine ulaÅŸtığı ve nörosistiserkozis adlı hastalığa yol açtığı anlaşılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir