Pazartesi , 30 Mart 2020
Anasayfa » Sağlık HABER » Uzmanlar kansere sebep olan besinleri açıkladı!

Uzmanlar kansere sebep olan besinleri açıkladı!

Son zamanların en çok korkulan hastalıklarından biri olan kansere sebep olan besinler açıklandı! Bu besinlerin tüketiminin vücutta kanser baÅŸta olmak üzere birçok hastalığa sebep olduÄŸu ortaya çıktı. Uzmanlar, birçok kiÅŸinin her gün severek tükettiÄŸi ancak kansere sebep olabilen besinleri sıraladı. Kanser riskine karşı uzak durmamız gereken gıdalar neler? Hangi besinler kansere sebep oluyor? Ä°ÅŸte kansere sebep olan besinler…

MÄ°KRODALGADA PATLAMIÅž MISIR

Patlamış mısır nispeten sağlıklı bir atıştırmalıktır, ancak onu patlatmak için uygun olmayan yol, sağlığı bozuyor. Mikrodalga torbalarının içinde perflorooktanoik asit (PFOA) adlı bir kimyasal madde olduğunu belirten uzmanlar, birçok çalışmanın, PFOA tüketimi nedeniyle böbrek, mesane, karaciğer, pankreas ve testis kanserlerine neden olabileceğini gösterdiğini söyledi.

 

 

 

KONSERVE YÄ°YECEKLER

Konserve yiyeceklerle ilgili sorun depolama alanından kaynaklanıyor. Hemen hemen tüm alüminyum kutular, bisfenol-A veya kısaca kansere sebep olan BPA ile kaplıdır. Domatesler ve asit oranı yüksek diğer yiyecekleri konserve kutusundan yemek çok tehlikelidir.

 

 

 

CÄ°PS

Cipste sadece yüksek derecede yağ ve sodyum yok. Aynı zamanda vücudun tanımadığı yapay tatlar, koruyucu maddeler ve gıda renklendiren maddeler de var. Yüksek sıcaklıkta kızartılır ve istenen çıtır dokunun elde edilmesi sağlanır ancak bu durum sigarada da bulunan tanınmış bir kanserojen olan akrilamide zemin oluşturur.

 

 

 

Ä°ÅžLENMÄ°Åž, TÃœTSÃœLENMÄ°Åž KIRMIZI ETLER

Bu liste hamburger, sosisli sandviç, sosis gibi yiyecekleri içerir. Genel olarak her gün yenilen kırmızı etin, kanser riskini yüzde 22’ye kadar arttırdığı çalışmalarda gösterilmiÅŸtir.

 

 

 

 

ÇİFTLİK SOMONU

ABD’de yapılan araÅŸtırmaya göre; omega-3 yaÄŸlarına ihtiyaç vardır ancak bazı çiftliklerde somonlar pestisit, kimyasal, antibiyotik ve diÄŸer kanserojenlerden etkilenmiÅŸ bir diyetle beslenirler. Satılan somon balıklarının yaklaşık yüzde 60’ı ise çiftlik somonu.

 

 

 

HÄ°DROJENÄ°ZE YAÄžLAR-TRANS YAÄžLAR

Hidrojenize yağlar, daha uzun süre daha taze kalmaları için kullanılır. İşlenmiş gıdalarda bulunur ancak vücutta kansere yol açan hücrelerin yapısını etkiler.

 

 

 

BEYAZ UN

Beyaz un, işlenmiştir. Tahıllarda doğal olarak bulunan besin maddelerinin çoğunu tahrip edilir. Değirmenler bir kimyasal olan klor gazı ile unun ağartılmasını sağlar.

GDO’LU GIDALAR

GenetiÄŸi deÄŸiÅŸtirilmiÅŸ gıdalar bir laboratuvarda zararlılara karşı daha dayanıklı olacak ve saÄŸlam ÅŸekilde nakliyeye dayanacak ÅŸekilde tasarlanmıştır. Yapılan açıklamaya göre; Amerika’da hemen hemen tüm tahıllarda (soya fasulyesi, buÄŸday ve mısır) GDO’ludur.

 

 

 

YÃœKSEK FRUKTOZLU MISIR ÅžURUBU

Basitçe söylemek gerekirse bu tatlandırıcı, kanser hücrelerinin en sevdiği besin maddesi olarak açıklanıyor. Direkt kansere neden olmayabilir ancak kanser hücrelerinin hızla çoğalmasına ve büyümesine izin verir. Genel olarak rafine şeker ve özellikle paketlenmiş yemeklerde bulunur.

YAPAY TATLANDIRICILAR

İnsanların kilo almamalarına yardımcı olmak için özel olarak yapılan tatlandırıcılardaki kimyasallar, özellikle aspartam, vücutta ciddi bir toksine dönüşür.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir