Salı , 20 Ekim 2020
Anasayfa » Sağlıklı Yaşam » Huzurevlerinde kalma yaşını 65’e çıkarma hazırlığı

Huzurevlerinde kalma yaşını 65’e çıkarma hazırlığı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve YaÅŸlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç, “Huzurevlerinde 60 yaşın üstünde aktif yaÅŸlılar kalıyor. Bunu 65’e çıkaracağız.” dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, SaÄŸlık Bakanlığı, DışiÅŸleri Bakanlığı Avrupa BirliÄŸi BaÅŸkanlığı, İnönü Ãœniversitesi, Türkiye Ulusal Ajansı ve Avrupa BirliÄŸi Erasmus+ tarafından İnönü Ãœniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde “Uluslararası SaÄŸlıklı YaÅŸlanma Sempozyumu” düzenlendi.

Orhan Koç, sempozyumda yaptığı konuşmada, evde sağlık hizmet biriminin yaygınlaşması ve daha bilinir olması gerektiğini söyledi.

Evde saÄŸlık hizmetleri kapsamındaki diÅŸ tedavi hizmetlerinin dünyadaki diÄŸer ülkelerde Türkiye’de olduÄŸu gibi yaygın olmadığını aktaran Koç, “Yatalak hastanız var, diÅŸi aÄŸrıyor, diÅŸiyle ilgili bir sorunu var. Hastaneye nasıl götüreceksin? Götürsen bir sürü sorunu var. Tedavi eve geliyor. Devletimiz bunu veriyor ve Bakanlığımız bunu finanse ediyor.” diye konuÅŸtu.

Türkiye’de çok güzel sistemlerin kurulduÄŸunu ancak çoÄŸu kiÅŸinin bundan haberdar olmadığını vurgulayan Koç, bu konularda farkındalıkların geliÅŸtirilmesi gerektiÄŸini kaydetti.

“6 BÄ°N YATAK KAPASÄ°TESÄ°”

Kurumsal bakıma muhtaç yaşlıların da bulunduğunu belirten Koç, şöyle devam etti:

“Bunun için modelimiz nedir; huzurevi. Huzurevlerinde 60 yaşın üstünde aktif yaÅŸlılar kalıyor. Bunu 65’e çıkaracağız. Bunu Sayın CumhurbaÅŸkanımızın, Bakanımızın talimatlarıyla 65’e çıkarmak için çalışıyoruz. Bir de ne var tam bağımlı dediÄŸimiz hasta grubumuz var. Bunlar için de yaÅŸlı bakım rehabilitasyon merkezlerimiz var. Bunun ÅŸu anda 6 bine yakın yatak kapasitesi var. Gündüz bakım modellerimiz var, bunlar da çok önemli. Bu engelli ve yaÅŸlılarımızın gündüz gelip, akÅŸam evine gittiÄŸi bir modeldir.”

“YAÅžLANMA SÃœRECÄ°NDE GENÇLERE  BÄ°RLÄ°KTE OLUNMALI”

Malatya Valisi Aydın Baruş ise insanoğlunun sağlıklı yaşaması için sadece bedenin sağlıklı olmasının yetmediğini aynı zamanda ruhen de sağlıklı kalması gerektiğini ifade etti.

SaÄŸlıklı bireylerin bir araya geldiÄŸi toplumların mutlu olduÄŸunu dile getiren BaruÅŸ, “Bir taraftan beden saÄŸlığını koruyan ve devam ettirilmesini saÄŸlayan hizmetlere bakarken diÄŸer tarafı da ihmal etmememiz gerekiyor. Bu, bedenen ve ruhen saÄŸlıklı bireyleri hem yetiÅŸtirme hem de yaÅŸlanma sürecindeki mutluluÄŸu birtakım aksaklıklara uÄŸramaması için manevi olan destek ve hizmetlerin çok önemli olduÄŸunu düşünüyorum. YaÅŸlanma sürecinde gençlerle birlikte olmaları çok önemli.” diye konuÅŸtu.

Via: ensonhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir