Cumartesi , 8 Ağustos 2020
Anasayfa » Doktor haber » SaÄŸlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir: Hasta başına doktor sayısını yükseltmemiz gerekiyor

Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir: Hasta başına doktor sayısını yükseltmemiz gerekiyor

SaÄŸlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir, saÄŸlık alanında fiziki alanları güzelleÅŸtirmenin yeterli olmadığını, hasta başına doktor sayısını yükseltmek gerektiÄŸini belirterek, “SaÄŸlık Bakanlığında 2002’de çalışan doktor sayısı 80 bin civarındayken ÅŸu anda 140 bin civarlarına ulaÅŸtı. Her geçen gün bu sayıyı artırmaya çalışıyoruz” dedi.

Eldemir, Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi inşaatında incelemelerde bulundu.

AA’nın haberine göre; SaÄŸlık Bakanlığı‘nın yatırımlarını incelemek üzere kente geldiÄŸini belirten Eldemir, büyük saÄŸlık yatırımlarının devam ettiÄŸini vurgulayarak, “SaÄŸlık Bakanlığı olarak, 2002’den beri saÄŸlık alanında yaptığımız dönüşümleri daha iyi hale getirmek, milletimize daha iyi hizmet sunabilmek için yeni yatırımlarla onların karşısındayız ve hizmetindeyiz” diye konuÅŸtu.

Kentteki yatak oranlarının on binde 24 olduÄŸunu aktaran Eldemir, ÅŸunları kaydetti: “Hedefimiz, bu oranı on binde 35’e çıkarmak. Bunun için yatırımlarımız sürüyor. Åžehrin en güzel yerinde bir hastane inÅŸa ediyoruz. Burada bin 200’den fazla yatak kapasitesi olacak. Bütün cerrahi müdahalelerin yapıldığı, ameliyathaneleriyle, yoÄŸun bakım üniteleriyle hizmete sunulacak. Yaklaşık 100 bin metrekarelik bir alan üzerinde 25 bin metrekare taban alanına oturan bununla beraber 260 bin metrekarelik devasa bir hastane olacak. Gayemiz, milletimizin hayatını kolaylaÅŸtırmak, onların yaÅŸam kalitesini artırmak. Bu noktada bakanlık olarak üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz.”

Eldemir, Bursa’nın her geçen büyüdüğüne iÅŸaret ederek, “SaÄŸlık alanında fiziki alanları fevkalade güzel hale getirmemiz, yeterli deÄŸil. Bunun yanında hasta başına doktor sayısını yükseltmemiz gerekiyor. Bununla alakalı SaÄŸlık Bakanlığında 2002’de çalışan doktor sayısı 80 bin civarındayken ÅŸu anda 140 bin civarlarına ulaÅŸtı. Her geçen gün bu sayıyı artırmaya çalışıyoruz. Bir doktorun yetiÅŸmesi uzunca bir süre alıyor. Bununla alakalı da tıp fakülteleriyle koordineli bir ÅŸekilde ihtiyaç duyulan alanlarda öğrencilerin bir an önce eÄŸitimlerini tamamlanıp saÄŸlık ordusuna katılmaları için gerekli çalışmayı yapıyoruz” deÄŸerlendirmesinde bulundu.

Bursa’nın Samanlı bölgesinde büyük bir hastane yatırımı gerçekleÅŸtirileceÄŸine deÄŸinen Eldemir, bununla ilgili fizibilite çalışmalarının yapıldığını, arsayla ilgili bir sıkıntı bulunmadığını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir