Cumartesi , 8 Ağustos 2020
Anasayfa » Doktor haber » Doktorlar’ın ruh saÄŸlığı ile ilgili anket sonucu ÅŸaşırttı!

Doktorlar’ın ruh saÄŸlığı ile ilgili anket sonucu ÅŸaşırttı!

Son günlerde intihar olayları ile gündeme gelen Doktorlar’ın ruh saÄŸlığı ile ilgili yapılan bir anket sonucu ÅŸaşırttı.

ÖZEL HABER: Doktorlarhaber-Ankara

En son geçtiÄŸimiz gün Adana Çukurova Ãœniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde görev yapan pediatri asistanı 28 yaşındaki Dr. Ece Ceyda Güdemek, 9. kattaki evinin balkonundan atlayarak intihar etmiÅŸti.

Hastanede nöbetlerin 24 saat olduğu, gece mesaisine gelen Güdemek’in sabah nöbete başlayınca 36 saat çalıştığı, 12 saatlik aranın ardından 36 saat daha mesai yaptığı belirtildi.

Gaziantep’te gözyaÅŸları arasında topraÄŸa verilen Güdemek’in hayatına son vermeden kaleme aldığı “veda mektubu” ortaya çıktı.

Genç doktor mektubunda ÅŸunları yazmıştı: “Annemden özür diliyorum. Hayat benim için çok zor. Bunaldım bu hayattan. Umarım ölümüm bazı güzel deÄŸiÅŸikliklere yol açar. Kimse kimsenin dedikodusunu yapmasın. Lanet hastaneler doktorlara yüklenip durmasın. Kredi kartı borcum var ama 10 binden fazla para var. Dert etmesin Erbil aÄŸabeyim, borç yıkmıyorum. Annemi üzmesin kimse tek isteÄŸim budur. Ha birde ola ki anında ölmezsem seçimim ölmekten yana kimse beni yaÅŸatmaya çalışmasın. Ece.”

ANKET SONUCU ÅžAÅžIRTTI – HER Ä°KÄ° HEKÄ°MDEN BÄ°RÄ° Ä°NTÄ°HARI DÜŞÜNMÜŞ!

Daha önce de yaptığı büyük anketleri ile bir çok kez gündeme gelen on binlerce hekimin yer aldığı DrTus.com forum sitesinde bu gelişmeler sonrasında hekimlere önemli bir soru yöneltildi.

Soru: Hiç intihar etme düşünceniz yada girişiminiz oldu mu? şeklindeydi..

 Henüz ilk günlerde bile binlerce hekimin katıldığı ankette inanılmaz bir sonuç ortaya çıktı!

Hiç intihar etme düşünceniz yada girişiminiz oldu mu?
Evet (46.52%)
Hayır (53.48%)

Neredeyse her iki hekimden birisinin intiharı düşünmüş olması “saÄŸlık sisteminde her ÅŸey yolunda mı?”sorularını tekrar sorgulamak gerektiÄŸini düşündürdü!
Psikolog Özge Irmak PALA olayı şöyle değerlendirdi;
Hekimlerin intihar nedeniyle ölüm oranlarının diğer meslek gruplarına göre daha yüksek olduğu acı bir gerçektir.
Ağır çalışma koşulları, çalışma sürelerinin uzun olması, yoğun iş baskısı, hekimlerden yüksek performans beklentisi ve tüm bunlara bağlı olarak yaşanan yoğun stres, intiharlara bağlı ölümleri beraberinde getirmektedir.
Tüm bu olayların, çözüm tartışmalarının yanı sıra bize gösterdiÄŸi bir ÅŸey daha vardır ki o da ruh saÄŸlığı konusunda saÄŸlık bakanlığınca ve hastanelerin ruh saÄŸlığı birimlerince tıp hekimlerinin “periyodik ruh saÄŸlığı muayeneleri programı” düzenlenmesi ve hekimlerin bunlara tabi olmaları gerektiÄŸidir. 
Böylelikle Dünya SaÄŸlık Örgütünün saÄŸlık tanımında yer alan “Bedensel ve Ruhsal iyilik halinin korunması” yolunda hastalarının iyilik halini koruyacak olan hekimler kendi saÄŸlıklarını koruma yolunda önemli bir adım atmış olacaklardır.
Bu ve benzer intihar haberlerini duymamak temennisi ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir