Çarşamba , 29 Haziran 2022
Anasayfa » Genel » Ä°stifa ettiren rezalet… Doktoru saçından sürüklediler

Ä°stifa ettiren rezalet… Doktoru saçından sürüklediler

akarya’nın Sapanca İlçesi’nde, bir kadın rahatsızlanan 3 yaşındaki çocuğunu muayene için Sapanca İlçe Devlet Hastanesi’ne getirdi. Dr. Fatma Banu Turhan tahta çubuğu çocuğun dilinin üzerine koyarak boğazına bakmak istedi. Bu sırada iddiaya göre çocuk öğürünce annesi S.A. saldırdı. Kadın doktoru tartaklayıp, saçından sürükleyen kadın hakkında soruşturma başlatıldı. Dr. Fatma Banu Turhan yaşanan olayın ardından istifa etti.

Olay önceki gece saat 01.30 sıralarında Sapanca İlçe Devlet Hastanesi’nde meydana geldi. S.A. rahatsızlanan kızını bir yakını olan kadın ile birlikte hastanenin acil servisine getirdi. Dr. Fatma Banu Turhan çocuğu muayene ederken tahta çubuğu dilini üzerine koyarak boğazına baktı. İddiaya göre bu sırada çocuk öğürünce annesi S.A. tepki göstererek doktora saldırdı. Doktoru tartaklayıp, saçından çeken S.A. daha sonra çocuğunu alarak hastaneden ayrıldı. Dr. Fatma Banu Turhan, S.A. hakkında şikayetçi oldu. İfadesi alınan S.A. serbest bırakıldı. Dr. Fatma Banu Turhan yaşanan olayın ardından istifa etti.

Sapanca Ä°lçe Devlet Hastanesi’nde görevli saÄŸlık personeli bir araya gelerek yaÅŸanan olaya tepki gösterdi. Hastanede görevli Genel Cerrah Dr. Sıddık Kaya yaptığı basın açıklamasında, “Dün gece saat 01.00-02.00 sırasında Dr. Fatma Banu Turhan’a acil klinikte iki bayan tarafından ÅŸiddet uygulanmış, doktor bayanı saçlarından sürükleyerek darp etmiÅŸlerdir. Tüm iyi niyeti ve çabasıyla hastasını muayene etmeye çalışan doktor hanıma yapılan bu muamele kabul edilemez. Maalesef doktor hanım bu üzücü olay karşısında sabah devlet memurluÄŸundan istifa etme kararı almıştır, aramızdan ayrılmıştır. MesleÄŸine yeni adım attığı bu yıllarında çalışma azmini ve ÅŸevkini örseleyen bu tür insanları kınıyoruz, hukuk mücadelemiz baÅŸlattığımızı duyuruyoruz. Bunun takipçisi olacağız. Bilmenizi istediÄŸim bir ÅŸey var, bu doktor hanım dün acil polikliniÄŸinde 300 hastaya bakmış. Ben yetkilisi olsam bugün bu hastaneyi kapatırım. YaÅŸanan bu olaylar saÄŸlık çalışanlarının moral ve motivasyonunu tükenme noktasına getirmiÅŸtir. Bu tarz ÅŸiddet olaylarının karşısında sizlerin de evlatlarınız olan saÄŸlık çalışanlarına tüm halkımızdan destek bekliyoruz” dedi.

Sakarya Kamu Hastaneleri BirliÄŸi Genel Sekreteri Hasan Salih SaÄŸlam, ise açıklamasında bu olayı yapan kiÅŸinin bir gurbetçi olmasının kendilerini ÅŸaÅŸkına çevirdiÄŸini belirterek, “Doktor arkadaşımız gece yarısı görevi başında 3 yaşındaki bir hastayı muayene ederken boÄŸazına bakmak için kullandığı abeslangın (tahta çubuk) çocuÄŸu öğürttüğü gerekçesiyle hasta yakını tarafından sözlü saldırı ve ardından fiziki ÅŸiddet ile karşı karşıya kalmıştır. Saçından sürüklenerek darp edilen doktorumuza bunu yapan vatandaşımızın yurt dışında yaÅŸayan bir gurbetçi olması bizleri daha da ÅŸaşırtmıştır. Çünkü yurt dışında gece çocuÄŸunuzda hastalansa hekime gidip çocuÄŸunuzu muayene ettiremezsiniz. Telefonla ulaÅŸarak ilgili hekimin talimatları doÄŸrultusunda hareket eder hastaneye gidemezsiniz. Ãœlkemizde günün her saati aktif bir saÄŸlık hizmeti verilirken, gecenin yarısında bile rahatlıkla hekim bulup dertlere derman bulma imkanı ortadayken, öz vatanına gelen bir gurbetçi vatandaşın bunu bilmesine raÄŸmen böyle hareket etmesi asla kabul edilemez. Bu çirkin saldırıyı kınıyoruz. Doktorumuzun genel durumunun iyi olması teselli kaynağımız olmuÅŸtur. Ancak vatandaÅŸlarımıza fedakarca hizmet sunma gayretiyle çalışan saÄŸlık personelimizin bu gibi olaylara maruz kalması asla kabul edilemez. Åžifa dağıtan ellere vefa gösterilmesini bekliyoruz” dedi.

 DAHA ÖNCE SALDIRIYA TEPKİ GÖSTERMİŞ

Sapanca İlçe Devlet Hastanesi’nde bir hasta yakınının saldırısına uğrayan Dr. Fatma Banu Turhan’ın geçen yıl Sakarya Camili 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nde bir doktora saldırılması nedeniyle sosyal medya hesabından yüzlerinde darp izleri olan doktor ve hemşirenin resminin bulunduğu ’Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete hayır’ yazılı paylaşımda bulunduğu görüldü.

Bir yorum

  1. BU REZiL KADIN DOKTOR HANIMA SALDIRIRKEN GüvENLiK GöREVLiLERi NE YAPIYORDU ACABA AYRICA SALDIRGAN KADIN NASIL SERBEST BIRAKILIYOR. BENiM TAHMiNİME GÖRE SALDIRGAN KADIN, DOKTOR HANIMA OLDUĞU İÇİN SALDIRMIŞ OLABİLİR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.