Cumartesi , 13 Ağustos 2022
Anasayfa » Genel » Bugün “Dünya Hemofili Günü”

Bugün “Dünya Hemofili Günü”

Karadeniz Hemofili Derneği Başkanı Prof. Dr. Sönmez: Hemofili, kanamayla ortaya çıkan bilinen en eski hastalık

Karadeniz Hemofili Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sönmez, derneklerinin gözetiminde tedavileri süren 70 hemofili hastası bulunduğunu bildirdi.
Sönmez, Dünya Hemofili Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Trabzon, Rize, Artvin, Giresun ve Gümüşhane’de, derneklerinin gözetiminde tedavileri süren 70 hemofili hastası bulunduÄŸunu belirtti.
Trabzon’daki dernek yöneticilerinin hiçbirinin hemofili hastası olmadığını, bunun Türkiye’de bir ilk olduÄŸunu ifade eden Sönmez, derneÄŸin yedek yönetim kurulu üyelerinin hemofili hastalarından oluÅŸtuÄŸunu kaydetti.
Hemofilinin kanamayla ortaya çıkan bilinen en eski hastalık olduğunu belirten Sönmez, şöyle devam etti:
”Hastalığa dikkat çekmek, hemofili hastalarını, toplumdan soyutlanmadan yaÅŸam standartlarını korumaları için bilgilendirmek, aileleri arası dayanışmayı saÄŸlamak için bu tür günler bize, hastalar ve yakınlarına büyük moral depolamaktadır. Karadeniz Hemofili DerneÄŸi, bu anlamda sosyal sorumluluk yüklenerek hasta ve yakınları ile hastalığın tedavisinde bilimsel normlarına ilaveten moral aşılayarak üyelerimizin hastalıklarını yenmesinde destek saÄŸlamaktadır.”
Sönmez, halen hastalığın tümüyle ortadan kaldırılamadığını, ancak hematolojideki son gelişmeler nedeniyle yeni ve güvenli ilaçlar ile sakatlığa yol açan bu kanamaların önlenebilmesinin mümkün hale geldiğine dikkati çekerek, tedavide kullanılan ilaçların pahalı olmasına karşın ilaç bedelinin tümüyle sosyal güvenlik kurumu vasıtasıyla devlet tarafından karşılandığını ifade etti.

HEMOFİLİ HAKKINDA Genellikle erkekleri etkileyen kalıtsal bir hastalık olan hemofili, vücutta kanın pıhtılaşmasını sağlayan proteinlerin eksikliği veya yokluğu nedeniyle ortaya çıkıyor.

Kanın vücutta dolaÅŸmasını saÄŸlayan kan damarları atar,toplar ve kılcal damarlardan oluÅŸur. Bu da damarlardan herhangi bir tanesinde hasar meydana gelmesi durumunda iç kanama meydana gelir. Normal ÅŸartlarda kan damarı hasar gördükten hemen sonra travmanın damar üzerine etkisiyle damar duvarı kasılır ve “Trombosit” adı verilen kan hücreleri devreye girerek hasarlı bölgede “Trombosit Tıkacı” adı verilen geçici bir tıkaç oluÅŸturur. Damardaki yırtılma küçükse, bu tıkaç kan kaybını tek başına durdurabilir, fakat delik büyükse kanamayı durdurmak için Trombosit tıkacına ek olarak kanın pıhtılaÅŸması da gerekmektedir. Bu aÅŸamada, pıhtılaÅŸma faktörlerine ihtiyaç vardır. PıhtılaÅŸma faktörlerinin devreye girmesiyle oluÅŸan Fibrin Ä°plikçikleri, Trombositleri, kan hücrelerini ve plazmayı da içine alarak kan pıhtısını oluÅŸturur.
Hemofili’de ise yeterince güçlü bir kan pıhtısı oluÅŸamamaktadır. Bu nedenle bir Hemofili hastasında vücut içi veya vücut dışı ciddi bir travma meydana gelirse, hastaya genellikle pıhtılaÅŸmanın saÄŸlanması için tıbbi müdahale gerekir. Hemofili hastalarının kanamaları normal bir insandan daha hızlı kanamaz, fakat kan kaybının süresi uzundur.

Hastalığın iki türü var. Hemofili A her 5 bin erkekten birinde, hemofili B ise her 25 bin erkekte bir görülüyor.
Geleneksel tedavide hastalara pıhtılaşma faktörü olarak adlandırılan proteinler enjekte ediliyor. İç kanama tehdidiyle karşı karşıya bulunan ağır hastaların, haftada iki ya da üç kez bu proteinleri alması gerekiyor. Yıllık tedavi, bazı hastalar için 250 bin dolara mal olabiliyor.

AA

Habertürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.