Cumartesi , 13 Ağustos 2022
Anasayfa » Doktor haber » “Ä°ftihar edeceÄŸimiz bir saÄŸlık sistemine sahibiz” ..

“Ä°ftihar edeceÄŸimiz bir saÄŸlık sistemine sahibiz” ..

SaÄŸlık Bakanı Recep AkdaÄŸ, AK Parti’nin iktidara geldiÄŸi 2002 yılından bu yana saÄŸlık alanında atılım yaptığını ve Türkiye’nin bugün iftihar edebileceÄŸi bir saÄŸlık sistemine sahip olduÄŸunu söyledi. AkdaÄŸ, “CumhurbaÅŸkanı ErdoÄŸan’ın geniÅŸ vizyonu ve insanı öne alan tutumu olmasaydı biz bu noktalara gelemezdik” diye vurguladı.

1466874787681

Bakan AkdaÄŸ, ambulans dağıtımı için Erzurum’da Aziziye parkında düzenlenen törene katıldı.

AkdaÄŸ, toplamda 247 ambulansın 112 Acil Servis hizmetlerinde kullanılmak üzere dağıtılacağını, 47’sinin Erzurum’dan doÄŸu illerine, 200’ünün ise Ankara’dan diÄŸer bölgelere gönderileceÄŸini söyledi.

AkdaÄŸ, AK Parti hükümeti döneminde saÄŸlık sisteminin zirve yaptığını belirterek, “Ambulans sayımız itibarıyla Türkiye’de 2002 yılında iktidara geldiÄŸimizde bulduÄŸumuzla ÅŸimdi elimizde olanı karşılaÅŸtırırsak 10 katıyla hizmet ediyoruz. Yani gücümüz bir iken bugün 10 olmuÅŸ. Tabii bu imkanları temin ederken AK Parti olarak halkın desteÄŸiyle bu meseleyi bugüne kadar getirdik. 14 yıldır istikrarlı AK Parti hükümetleri dönemi, bugün hepimizin iftihar edebileceÄŸi bir saÄŸlık sistemiyle bizi yeni döneme taşımış oldu.” diye konuÅŸtu.

Acil servis imkanlarından Türkiye’de yaÅŸayan yaklaşık 79 milyon insanın saÄŸlık güvencesi olsun olmasın, maddi imkanı olsun olmasın herkesin faydalanabileceÄŸine dikkati çeken AkdaÄŸ, yurt dışında yaÅŸayan vatandaÅŸların da hizmetinde olduklarını söyledi.

Yurt dışında rahatsızlanan herhangi bir vatandaş için sağlık imkanlarını kullandıklarını anlatan Akdağ, şöyle davam etti:

“Bugün biri yurt dışında olsa, bunun örneklerini hac mevsiminde yaşıyoruz. 79 milyondan herhangi birisi yurt dışında olsa ve yurda getirme ihtiyacı olsa buradan ambulansımız kalkıyor yaralıyı alıyor ve ülkemize getiriyor. Sen zenginsin ya da dar gelirlisin, sigortan var, yok hiç kimseye sormuyoruz. EÄŸer 79 milyon vatandaÅŸtan biriyseniz bu hizmet size ananızın ak sütü gibi helaldir. Ekonomimiz son yıllarda kendini 3’e katladı, büyüdük zenginleÅŸtik. Bizim bıraktığımız yerden bu iÅŸleri devam ettiren deÄŸerli Bakanımız MüezzinoÄŸlu’na hem BaÅŸbakanımız Binali Yıldırım’a hem de bütün bu hizmetleri buraya kadar yükseltmemizde politik kararlığıyla hep yanımızda olan CumhurbaÅŸkanımıza teÅŸekkür ediyorum.”

“CUMHURBAÅžKANININ VÄ°ZYONU, Ä°NSANI ÖNE ALAN TUTUMU OLMASAYDI BU NOKTALARA GELEMEZDÄ°K”
AkdaÄŸ, Türkiye’de AK Parti’nin insana deÄŸer veren politikalar ürettiÄŸini anlatarak, “Türkiye’den çok zengin olan ülkeler saÄŸlık anlamında verdiÄŸimiz hizmeti veremiyor. Bu da AK Parti’nin insana verdiÄŸi deÄŸerle oldu. Sizin huzurunuzda AK Parti kurucu genel baÅŸkanımız ve haklın oyuyla cumhurbaÅŸkanı seçilen Recep Tayyip ErdoÄŸan’a bir kez daha teÅŸekkür ediyorum. Onun geniÅŸ vizyonu ve insanı öne alan tutumu olmasaydı biz bu noktalara gelemezdik. Çok badireler atlattık çok zorluklar yaÅŸadık.” dedi.

Törende 112 Acil Servis ekiplerine yaptıkları kutsal hizmetten ötürü teÅŸekkür eden AkdaÄŸ, kurdelayı 112 Acil Servis ekibiyle kesti. AkdaÄŸ, canlı baÄŸlantı yoluyla Erzurum ve Ankara’da dağıtılmak üzere yola çıkacak olan ambulans ÅŸoförlerine hayırlı yolculuklar diledi.

112 Acil Servis Hizmetleri Genel Müdürü Hikmet Selçuk Gedik de Sağlık Bakanlığı olarak acil hastalık ve yaralanma hallerinde hedefler belirlediklerini ve bu hedefler doğrultusunda acil sağlık sisteminin güçlendirilmesi için 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin ülke genelinde tüm kırsal bölgeleri kapsayacak şekilde yaygınlaştığını söyledi.

Gedik, son 13 yılda 112 istasyon sayısının 481’den 2 bin 368’e çıkarıldığını belirterek, “Yaygın istasyon ağı ve profesyonel ekiple gelen acil çaÄŸrılara kentlerde ilk 10 dakika ve kırsal alanda ilk 30 dakikada ulaÅŸma oranımız yüzde 94’ün üzerinde çıkarılarak geliÅŸmiÅŸ ülkelerdeki vakaya ulaÅŸma sürelerine yaklaÅŸmış hatta geçmiÅŸ bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.