Cumartesi , 8 Ağustos 2020
Anasayfa » Genel » Sahte doktor adayları yakayı ele verdi

Sahte doktor adayları yakayı ele verdi

1430896754250

Yurt dışındaki özel üniversitelere kayıt yaptıran üç öğrenci, sahte belgelerle Türkiye’deki seçkin üniversitelere yatay geçiÅŸ yaptı. Öğrenciler hakkında 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Sabah Gazetesi’nden Dilek Yaman’ın haberine göre, Türkiye’de tıp fakültesi kazanamayınca yurtdışındaki özel üniversitelere kayıt yaptıran 3 öğrencinin sahte belgelerle Türkiye’de bulunan seçkin üniversitelere haksız ÅŸekilde yatay geçiÅŸ yaptıkları belirlendi.

Olay ile ilgili hazırlanan iddianameye göre skandal şöyle geliÅŸti. Fatma Betül D., Ercan T. ve Nur Peri A., internet üzerinden eÄŸitim danışmanlığı yapan Sedat C. Ä°le tanıştı. Sedat C. yurtdışında bulunan tıp fakültelerinden ayarladığı sahte belgelerle Türkiye’deki tıp fakültelerine yatay geçiÅŸ yapabileceklerini söyledi. 3 öğrenciden belirli bir ücret alan Sedat Ç., Bulgaristan’da bulunan Sofya ve Filibe üniversitelerinin tıp fakültelerine kaydettirdi. Bir yıl sonra yatay geçiÅŸ için gerekli belgeleri fakülteden temin edip öğrencilere verdi. Bulgaristan’da öğrenim gördüklerini iddia eden üç öğrenci, düzenlenen sahte transkriptlerle Türkiye’nin çeÅŸitli illerinde bulunan üniversitelere baÅŸvuru yaptı. Bu üniversitelere asil olarak yerleÅŸtirilen öğrenciler tıp fakültesinde öğrenim görmeye baÅŸladı. Olay emniyete yapılan ihbarla ortaya çıktı. Bulgaristan’da okuduÄŸu öne sürülen öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelere baÅŸvurduÄŸu, ancak belgelerinin sahte olduÄŸu ihbarı üzerine savcılık söz konusu üniversitelerden yatay geçiÅŸ baÅŸvurusu yapan 3 öğrenciyi tespit etti. YÖK Denetleme Kurulu, Bulgaristan’daki öğretim kurumlarından alındığı iddia edilen belgelerin tümünün sahte olduÄŸunu saptadı. Nurperi A., Betül D. Ve Ercan T. hakkında “resmi belgede sahtecilik” ve ” dolandırıcılık” iddialarıyla dava açıldı. 3 öğrenciye 12’ÅŸer yıla kadar hapis cezası istendi. Sedat C. hakkında da soruÅŸturma baÅŸlatıldı.

‘AÄ°LEM TIP FAKÃœLTESÄ°NDE OKUMAMI Ä°STÄ°YORDU’

Nur Peri A. sorgusunda, ailesinin tıp fakültesi okumasını istediÄŸini, Kadıköy’de yurtdışı eÄŸitim danışmanlığı yapan bir firma ile görüştüğünü ve Sofya Ãœniversitesi Tıp Fakültesi’ne kayıt için belgeleri Sedat C. aracığıyla alıp Ä°stanbul‘daki özel bir üniversiteye yatay geçiÅŸ baÅŸvurusu yaptığını ifade etti. Fatma Betül D. gerekli belgeleri Sedat C. ve Ä°brahim B.’den aldığını söyledi. Ercan T. ise Filibe Ãœniversitesi Tıp Fakültesi’ne kayıt olduÄŸunu, sahte belgelerin kendisine Sedat C. tarafından verildiÄŸini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir