Pazartesi , 15 Ağustos 2022
Anasayfa » Sağlık HABER » SaÄŸlık Bakanlığı’ndan kızamık uyarısı

Sağlık Bakanlığı’ndan kızamık uyarısı

saglik-bakanligindan-kizamik-uyarisi,QxlVP3EtXkqVj-JnAe0QIQTürkiye’de 2015’in ilk 4 ayında 31 kızamık vakası görüldü. Sağlık Bakanlığı, olası salgına karşı harekete geçti.

Yılın ilk 4 ayında görülen kızamık vakalarının 14’ünün 0 yaÅŸ grubunda görüldüğünü açıklayan bakanlık, bu vakaların 7’sinin de 9-11 aylık aşısız çocuklarda tespit edildiÄŸini belirtti.  Habertürk’ün aktardığına göre, 81 ile “Kızamık Bilgi Notu” yazısı gönderilerek “Ülkemizde bir süredir insan hareketlerine baÄŸlı olarak salgınlar yaÅŸanmaktadır. Önlemleri artırın” uyarısı yapıldı.

Sağlık Bakanlığı uyarısında “Ülkemizde bilindiği gibi bir süredir insan hareketlerine bağlı olarak yaşanan salgınlar nedeniyle Haziran 2012’den bu yana, yurtdışından importe vakalar görülmektedir. Yapılan yoğun bağışıklama ve kontrol çalışmaları ile vaka artışı azalmıştır. Dünyada ve ülkemizde virüs dolaşımı halen devam etmekte olup kızamık hastalığının mevsimselliği ve bulaşma yolunun solunum yolu olması itibarıyla, önlemlerin artırılarak sürdürülmesi gereken salgın sonrası döneme girilmiş bulunmaktadır” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.