Cumartesi , 13 Ağustos 2022
Anasayfa » Sağlık HABER » Lenf kanserinde kök hücre umudu

Lenf kanserinde kök hücre umudu

Lenf kanserinde kök hücre nakliyle, tedavide yaklaşık yüzde 60 oranında 5 yıllık hastalıksız yaşam sağlandı

1065250_620x410

Lenfoma Myeloma Derneği Başkanı ve Tıbbi Onkoloji Hematoloji, İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Taner Demirer, lenf kanserinde kök hücre nakli ile tedavide yaklaşık yüzde 60 oranında 5 yıllık hastalıksız yaşam ve şifa sonucu alındığını söyledi.
6. Uluslararası Lenfoma Myeloma Kongresi için Antalya’ya gelen Demirer, SaÄŸlık Bakanlığı Kanser SavaÅŸ Daire BaÅŸkanlığı’nın istatistik verilerine göre lenf kanserlerinin belli bir oranda seyrettiÄŸini, artış görünmediÄŸini belirtti.

Lenf kanserlerinde kök hücre transplant tedavileriyle son 10 yılda olumlu geliÅŸmeler yaÅŸandığını anlatan Demirer, “Kök hücre naklini, nükseden hastalıklarda veya dirençli olacağını düşündüğümüz hastalarda kullanıyoruz. Lenf kanserinde, nükseden hastalıklarda kök hücre nakliyle yani kiÅŸinin kendi kök hücresini kullandığımızda yüzde 55-60 oranında 5 yıllık hastalıksız yaÅŸam ve ÅŸifa bildiriliyor. Bu çok önemli bir aÅŸama” dedi.
Demirer, lenf kanserinin en sık görülen kanser türleri arasında 6 ya da 7’nci sırada yer aldığını bildirdi.

Kanserin tedavisi kadar oluşumuna da özen gösterilmesi gerektiğine işaret eden Demirer, dumansız hava sahası projesinin özellikle akciğer kanserinin ileriki 10-15 yıllık süreçte azalmasını sağlayacağını ifade etti.

Erkeklerde en sık görülen kanser türünün akciÄŸer, kadınlarda ise meme olduÄŸunu ancak kadınlarda akciÄŸer kanseri görülme oranının arttığını vurgulayan Demirer, “Dumansız hava sahasının kullanımı, sigara içim alanlarının azaltılması ile 2 milyona yakın insan sigarayı bıraktı. Dumansız hava sahası projesi, Türkiye’nin bir baÅŸarı hikayesidir” diye konuÅŸtu.

Demirer, “ikinci el içim” olarak nitelendirilen, kapalı mekanlarda baÅŸkasının içip de kendisi içmeyen insanın dumanı teneffüs etmesi olayının azalmasıyla akciÄŸer kanseri vakalarında ciddi düşüşler beklediklerini kaydetti.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.