Salı , 23 Temmuz 2024
Son Dakika

Muğla Belediye Başkanı’nın DR plakalı milyonluk makam aracına tepki

chp_9995

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün yaklaşık 300 bin euroluk makam aracı siyasilerden ve vatandaşlardan tepki gördü.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, yaklaşık 300 bin euroluk makam aracını kullanıyor. Araca gelen tepkilerin ardından CHP yönetiminin “Makam aracı banka promosyonu ile alındı” açıklamasına, AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci’den de tepki geldi.

Küreci, “Madem 1 milyon liralık promosyonunuz vardı, neden bunu personeliniz ve ihtiyaç sahibi aileler için kullanmadınız” diye sordu.

SOSYAL MEDYA’DAN AÇIKLAMA YAPILDI

CHP yönetimi medyada çıkan haberlerle ilgili sosyal medya üzerinden açıklama yaparken, makam aracının banka promosyonu ile alındığı belirtildi. Yapılan açıklamada, söz konusu otomobil ile ilgili olarak, “Belediye tarafından 300 bin euroya araç alınmıştır söylemleri kesinlikle yanlıştır. İlgili araç belediyenin bir bankada bulunan mevduatından dolayı ilgili banka tarafından belediyemize tahsis edilmiştir. Belediyemiz yakıt masrafını karşılamaktadır. Aynı yöntem ile Denizli Büyükşehir Belediyesi’nde de kullanılmaktadır. Son günlerde yapılan haberlerin doğruyu yansıtmadığı kamuoyuna duyurulur” açıklaması yapıldı.

TÜRKİYE’NİN EN FAZLA BORCU OLAN KURUMLARINDAN BİRİ

AK Parti Muğla İl Başkanı İhsan Küreci ise “Türkiye’nin en fazla borçlu 4. kurumundan biri olacaksın, aldığın aracın bankanın promosyonu olduğunu söyleyeceksin. Bir de ‘Denizli Büyükşehir de aynı yöntem ile araç almıştır’ diyeceksin. Öncelikle Denizli Büyükşehir Belediyesi Türkiye’de en az borcu olan belediyedir ve personeli ile ihtiyaç sahiplerine ekstra destek verebilmektedir. İkincisi, madem bankadan bir milyonluk promosyonunuz var, bunu önce personeliniz sonra ihtiyaç sahibi ailelere bir fon için kullanmayı niye düşünmediniz. Veya bahsettiğiniz bütçe yetersizliği konusunda niçin kullanmadınız.

“MUĞLA BELEDİYESİ’NİN EN ELZEM İHTİYACI MAKAM ARACIYMIŞ”

Bir milyon değerindeki bir promosyon ile inanın Muğla’mız ve vatandaşlarımız için, belediye personellerimiz için yapılabilecek bir şeyler bulunurdu. Ama demek ki Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin en elzem ihtiyacı makam aracıymış. Elbet bir gün Muğlalı kardeşlerimizin size eyvallahı olmadığını göreceksiniz. Bizim derdimiz, sevdamız Muğla. Genel siyaseti Ankara’dakiler gayet güzel yapıyor. Muğla’mız ne olacak biz onun derdindeyiz” dedi.

KANUN MADDESİ HATIRLATILDI

Banka promosyonları konusunda da ilgili kanun maddesini hatırlatan Küreci, “237 sayılı kanunda kamu kurum ve kuruluşlarının hangi koşullarda araç kullanacakları açıktır. Bankanın tahsis ettiği makam aracı da bu kapsamdadır. İlgili kanun maddesi şöyle: ‘Madde 17- Çeşitli yardım yolları ile gelen her türlü taşıtlar tahsis olundukları hizmetlerde bu kanun hükümlerine göre kullanılır. (Ek fıkra: 29/6/2012-6338/2 md.) Vakıf, dernek, sandık, banka, birlik, firma, şahıs ve benzeri kuruluş veya kişilere ait olup bu Kanun kapsamında bulunan kurumlar ile özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşlarınca kullanılan taşıtların giderleri için (güvenlik hizmetlerinde kullanılan taşıtlar hariç) kurum bütçelerinden hiçbir şekilde ödeme yapılamaz.’ Kanun maddesi açık bu makam aracı için ödenen her bir damla mazot parası yasal değildir. Sosyal demokrat geçinen ama kendi konforundan taviz vermeyen yöneticiler halkın parasını çarçur edemez. Muğla Büyükşehir Belediyesi açıkça kanuna karşı gelmekte ve suç işlemektedir” ifadelerini kullandı.

1 TRİLYON 140 MİLYAR.. BU NASIL HALKÇILIK?

Makam aracına sosyal medyadan da tepki geldi. Barış Balcı isimli vatandaş, “CHP’nin Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün yeni makam aracı. Belediyeye maliyeti vergiler dahil 390.000 euro, yani 1.140.000 TL (1 trilyon 140 milyar) Cumhurbaşkanı’nın, Başbakan’ın ve Diyanet İşleri Başkanı’nın arabasından da pahalı! Yahu bu nasıl halkçılık, nasıl sosyal demokratlık, nasıl solculuk!

ENGELLİ ÇOCUKLAR İÇİN ÖDENEK YOK DENDİ

Biz engelli çocukların fizik tedavisi için 12 bin lira maliyetli özel oyun alanı istediğimizde ödenek yok denildi, yine çocuklar için oyun parkı olmayan bir beldeye 14 bin TL maliyetli oyun parkı istediğimizde ödenek yok denildi, hayvan barınaklarının içler acısı durumunu görüp mama ve malzeme yardımı istediğimizde tekrar ödenek yok denildi, yazın çöp kokusundan durulmayan Bodrum’a katı atık tesisi istediğimizde ödenek yok denildi. (5000 nüfuslu memleketim Çankırı-Kurşunlu’da bile bu tesisten var!), Bodrum’a yağmur yağdığında kanalizasyon pislikleri caddelerde yüzüyor alt yapı yenilensin diyoruz, yine ödenek yok deniliyor, Yatağan köylüleri bahçeye çukur kazıp tuvaletimizi çukura yapıyoruz alt yapı istiyoruz diye isyan ediyor, yine ödenek yok diye cevap geliyor.

ALLAH SİZE İKTİDAR YÜZÜ GÖSTERMESİN

4-5 ay Belediye işçilerinin maaşlarını yatıramadınız, işten çıkarttınız. Onlara da ödenek yoktu değil mi! Şimdi siz halkçısınız öyle mi? Hem de halkın içinde 1 trilyonluk ultra lüks arabayla dolaşan halkçı! Siz daha şimdiden böyleyseniz Allah size iktidar yüzü göstermesin. Tayyip’i bile gölgede bırakırsınız” dedi.

GÜNLERDİR SARAY EDEBİYATI YAPANLAR…

AK Parti Muğla Milletvekili aday adayı ve eski İl Başkanı Nihat Öztürk, “Günlerdir saray edebiyatı yapanlar, sarayın maliyet hesabını yapanlar, alın size başka malzeme. Büyükşehir Belediye Başkanı yeni makam arabası 1 milyon TL. Millete 5 TL’den su içir, para yok de. Ulaşıma zam yap, altına milletin parası ile 1 milyona araba çek. Sonra da sosyal demokratlıktan işçi maaşından emekliye zamdan dem vur” diyerek tepkisini dile getirdi.

 

Ensonhaber.com

Bir yanıt yazın