Pazartesi , 20 Mayıs 2024

Rusya ve Türkiye sağlık turizmini geliştirecek

7163

Rusya sağlık sektörü temsilcileri, Batı Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) daveti üzerine Antalya’yı ziyaret ederek Rusya vatandaşlarının yararlanabileceği çeşitli sağlık hizmetleriyle tanışma fırsatını yakaladı.

Sağlık sektöründe işbirliği, gerçekten de karşılıklı yarara dayanıyor. Antalya için sağlık turizmi projesini başarılı bir şekilde sürdürmek önemli. Antalya’yı seven Rusyalı müşteriler de tatili ve tedaviyi birleştirebilecek. Fiyatların Avrupa’ya kıyasen ucuz, kadro ve teknolojilerinin ise en yüksek seviyede olması vaat ediliyor. Belirli hizmetler için çeşitli nedenlerle Alman veya İsrail hastanelerine başvurmayı tercih eden Rusyalılara gerçekten de layığınca bir alternatif sunuluyor: mükemmel bir iklime sahip dost bir ülkede uygun fiyata tedavi.

BAKA heyeti, geçen eylül ayında Moskova’yı ziyaret ederek sağlık merkezleri ve sağlık turizmi alanında uzmanlaşan seyahat şirketlerinin yöneticileriyle görüştü. Böylece Rusya heyetinin Antalya ziyareti de hazırlanmış oldu. BAKA’nın sağlık turizmi uzmanı Saadettin Dikmen, Rusya’nın Sesi radyosuna demecinde, bu görece yeni turizm dalı olan sağlık turizminin ne olduğunu, Rusyalı müşteriler için Antalya’nın üstünlüklerini ayrıntılı bir şekilde anlattı ve ajansın Rusyalı muadilleriyle ortak çalışmalar konusunda planlarını paylaştı:

“Dünyada 120 milyon insan sağlık problemleri nedeniyle ülkelerinde bulamadığı tedavi veya diğer ülkede daha ucuza bulabildikleri tedavi için başka ülkelere gidiyorlar. Örneğin, Almanya’da çok pahalı olan göz tedavisi Türkiye’de çok daha ucuz fiyatlara yapılabiliyor veya Rusya’da çok pahalı kanser tedavisi Türkiye’de daha uygun bazen on kat daha ucuz fiyatlara yapılabiliyor. Bazen de bazı ülkelerde teknik yeterli olmadığı için daha üst teknolojiye sahip ülkelere tedavi olmaya gidiyorlar. Buna sağlık turizm, daha doğrusu medikal turizm deniyor. Bunun dışında termal turizm ve şifa turizmi var, su ve masajlarla iyi hissettiren tedaviler de benzer şekilde sağlık turizm kapsamına giriyor. Sağlık turizmde aslında kişinin daha iyi hissetmesi tedavi olması için başka ülkelere gitmesi demek.

Antalya’da şimdi Türkiye’nin sahip olduğu tedavi teknoloji imkanları var. Onun dışında, kanser tedavilerinde oldukça ön planda, Akdeniz ve Antalya Üniversitelerindeki Tıp fakültesinde plastik cerrahi ve rekonstrüksiyon. Buna benzer ameliyatları dünyada yapmış kadro var Antalya’da. Ölmüş kişiden rahim alıp canlı birisine yerleştiriyorsunuz ve çocuğu olmayan kişinin hamile kalmasını sağlıyorsunuz. Türkiye’den sonra bu ameliyat İsviçre’de yapıldı ama ilk defa Antalya’da. Onun dışında, göz, diş, estetik cerrahi de uygun fiyatlara yapılıyor.

“Stoliçnıy doktor” (Başkent doktoru) sahibi Cemil İbrahimov beyefendi üniversitemizle işbirliği protokolü imzaladılar. Rusya’da tedavi olamayacak veya tedavisi çok pahalı olan insanları burada daha uygun fiyatlara veya daha yüksek teknolojiyle tedavi olması amacıyla imzalandı. Geçen ay biz Rus iş ortaklarımızla görüşmek amacıyla Metropol otelindeki tıp forumuna gelmiştik. Sonra Ritz-Carlton Oteli’nde Rus tarafıyla ikili görüşmelerimiz olacak, şimdilik planlama aşamasındayız, inşallah anlaşabiliriz ve en yakın zamanda Rus müşterileri Antalya’da bekleriz.”

Rusya’nın Sesi Radyosu

– See more at: http://haberrus.com/saglik-haberleri/2014/11/06/rusya-ve-turkiye-saglik-turizmini-gelistirecek.html#sthash.zXqXlZJV.dpuf

Bir yanıt yazın