Cumartesi , 13 Ağustos 2022
Anasayfa » Genel » Organları umut oldu

Organları umut oldu

Isparta’da beyin ölümü gerçekleÅŸen 74 yaşındaki kadının böbrek ve karaciÄŸeri 2kiÅŸiye nakil edildi.BaÅŸhekim Osman Aydın ÅŸunları söyledi

Isparta’da beyin ölümü gerçekleÅŸen 74 yaşındaki kadının karaciÄŸeri ve böbreÄŸi, ailesi tarafından bağışlandı.AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, ÅžarkikaraaÄŸaç ilçesine baÄŸlı Camikebir Mahallesi’nde iki gün önce beyin kanaması geçiren ve kaldırıldığı Isparta Gülkent Devlet Hastanesi’nde beyin ölümü gerçekleÅŸen 74 yaşındaki Gülkız YaÄŸmur’un organları, ailesi tarafından bağışlandı.

KARACİĞERİ VE BÖBREĞİ ANTALYAYA GÖTÜRÜLDÜ

Yapılan deÄŸerlendirme sonrası YaÄŸmur’un karaciÄŸeri ile sol böbreÄŸinin nakile uygun olduÄŸu belirlendi. Antalya’dan gelen saÄŸlık ekipleri, yaptıkları ameliyatla YaÄŸmur’un karaciÄŸer ve böbreÄŸini alarak karayolu ile Antalya’ya götürdü.

Isparta Gülkent Devlet Hastanesi BaÅŸhekimi Osman Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, beyin kanaması teÅŸhisiyle Isparta’ya getirilen Gülkız YaÄŸmur’un yoÄŸun bakım ünitesinde yapılan tedaviye raÄŸmen beyin ölümünün gerçekleÅŸtiÄŸini söyledi.

Organ koordinatörlüğü ekibinin organ nakli konusunda hasta yakınları ile görüştüğünü ve olumlu yanıt aldıklarını belirten Aydın, ”Hemen Antalya ile irtibat kuruldu. Akdeniz Ãœniversitesi Organ Nakli Merkezi ve Antalya Medical Park Hastanesi’nden gelen ekipler hastanın karaciÄŸer ve sol böbreÄŸini baÅŸarılı bir ameliyatla aldı. Hastanın organları Antalya’da belirlenen hastalara nakledilecek’‘ dedi.

Organları bağışlayarak duyarlılık gösteren aileye teşekkür eden Aydın, şunları söyledi:

Organ nakli konusunda toplumda bilincin artmasını temenni ediyorum. Organ için bekleyen binlerce hastanın olduÄŸunu düşünürsek organ bağışının ne derece önemli olduÄŸunu daha iyi anlamış oluruz. Hassasiyet gösteren aile bireylerine ve aile ile görüşen hastane personelimize teÅŸekkür ediyorum.”

Kaynak : internethaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.