Salı , 21 Eylül 2021
Anasayfa » Doktor haber » Doktorlara ‘kolay sınav’

Doktorlara ‘kolay sınav’

SKMBT_C22014070409320

Tıpta uzmanlık için gereken yabancı dil sınavında (YDS) doktorların çoğu başarısız olunca Sağlık Bakanlığı yönetmeliği değiştirerek yeni sınav yapılacağını duyurdu

Geçen yıl ilk kez uzmanlıklarını alabilmek için ÖSYM’nin Yabancı Dil Sınavı YDS’ye giren doktorların yaklaşık yüzde 76’sı, 50 puan barajının altında kaldı. Sınavın ardından TUS’ta (Tıpta Uzmanlık Sınavı) başarılı olan binlerce doktor, YDS’de barajı geçemediği için uzman olamadı. Hal böyle olunca bir çok dalda uzman doktor açığı ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığı ve Türk Tabipler Birliği, ÖSYM’den bilgi istedi. YÖK, sınav için “Bazen zor oluyor, ayar bozulabiliyor” dedi. Doktorlar ise sosyal medyada ‘mağduruz’ kampanyası başlattı. Sağlık Bakanlığı 26 Nisan’da ‘Tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlık eğitimi yönetmeliği’ yayımlayarak yabancı dil sınavıyla ilgili yeni bir düzenleme getirdi. Buna göre yabancı dil sınavı ÖSYM tarafından yapılmaya devam edilecek ancak Bakanlık uygun görürse doktorlar için bu sınavı kendisi yapabilecek ya da başka bir kuruma yaptırabilecekti. Beklenen oldu ve doktorların çok zorlandığı yabancı dil sınavının bundan sonra sadece doktorlar için TIPDİL sınavı adı altında Ankara Üniversitesi Türkçe Öğretim Merkezi’nce yapılacağı açıklandı.

Son baÅŸvuru 16 Temmuz

80 sorunun sorulacağı, 150 dakikalık TIPDİL sınavında, adayların 100 üzerinden 50 puan alması TUS tercihi için yeterli olacak. 16 Temmuz’a kadar yapılabilecek başvuruların ardından, TIPDİL sınavı 31 Ağustos’ta sadece Ankara’da yapılacak. Sınavda alınan 50’nin üstündeki puanlar TUS için 5 yıl boyunca geçerli olacak. Adaylar sınav için 40 TL ücret ödeyecek. TIPDİL sınavı yılda iki kez Nisan ve Eylül TUS’ları öncesi yapılacak. TIPDİL sınavına TUS’a girebilme hakkı olan doktor, eczacı, kimyager ve veterinerler ile diş hekimleri başvurabilecek. Adaylar öğrenci bile olsalar sınava girebilecekler. TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) ve DUS’a (Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı) yılda yaklaşık 18 bin doktor aday giriyor.

Eski ÜDS ayarında

Tusdata Tus Hazırlık Merkezleri Ar-Ge Sorumlusu Yusuf Temrel, TIPDİL sınavının eski ÜDS (Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı) ayarında olacağını belirtiyor: “Bakanlık yetkilileri TUS adaylarının YDS’de başarı oranlarının yüzde 14-15’ler seviyesinde olduğunu ifade etti. YDS, sadece doktorlar için değil herkes için aşırı zor bir sınav. Yurt dışında yaşayan kişiler bile YDS’de barajı zor geçebiliyor. Bakanlık yönetmelikle doktorlara sınav yapma hakkını eline aldı. Geçmişte yapılan ÜDS’nin sağlık bilimleri kısmında doktorlar barajı çok rahat geçebiliyordu. TIPDİL sınavının eski ÜDS’ye denk olacağı ifade ediliyor. Sağlık bilimleri soruları da sorulacak.”

MEB: Öğrencileri mağdur etmeyeceğiz

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı  Yusuf Tekin, 8. sınıf öğrencilerinin 1. dönem girdiği merkezi ortak sınavın  yürütmesinin durdurulmasıyla ilgili kararı eleştirdi. Yargı organlarının eğitim konusunda daha hassas ve daha hızlı davranması  gerektiğini söyleyen Tekin, şöyle dedi: “Sorularla ilgili müfredat dışı değerlendirmesi ya da  yanlışlık olarak tanımlanabilecek bir durum yok.  Yanlış  olduğu iddia edilen soruları uzmanlarımıza defaten incelettirdik, bir yanlışlık yok. Yürütmeyi durdurma kararına karşı itirazımızın sonucunu  bekliyoruz. Bir iki gün içinde elimizde olacak. Biz her iki duruma göre  de hazırlıklarımızı tamamladık. Biz yargı kararını hiç kimseyi, hiçbir öğrenciyi, hiçbir veliyi mağdur  etmeden uygulamak için gerekli tedbirleri aldık. ”

Ä°LKER AKGÃœNGÖR / VATAN HABER MERKEZİ |  04 Temmuz 2014 Cuma – 2:30

http://www.gazetevatan.com/doktorlara-kolay-sinav–654974-yasam/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir