Pazar , 28 Mayıs 2023
Son Dakika

Yandal Uzmanlık Sınavında Açıkk Uçlu Sorular Sorulacak!

Geçtiğimiz günlerde açıklanana 2013 YDUS Başvuru kılavuzunda bir madde kafaları karıştırdı.

Öncelikle maddeyi hatırlayalım;

“Çocuk Cerrahisi, Deri ve Zührevi Hastalıkları, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Halk Sağlığı, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi, Tıbbi Mikrobiyoloji, Üroloji uzmanlık ana dallarındaki sınavlarda açık uçlu sorular yer alacak, diğer uzmanlık dallarındaki sınavlar çoktan seçmeli sorulardan oluşacaktır.”

kılavuzda bu şekilde yazıyordu.

Doktorlarhaber.com/Ankara/Özel

Bu durumda Çocuk Cerrahisi, Deri ve Zührevi Hastalıkları, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Halk Sağlığı, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi, Tıbbi Mikrobiyoloji, Üroloji alanından yandal sınavında açık uçlu soru sorulacak.

AÇIK UÇLU SORU NEDİR?

100 yıllık Cumhuriyet, hala ülkede nasıl bir sınav uygulayacağına karar veremedi. Son 10 yılda kaç kere sınav sistemi değişti hatırlayan var mı? Eminim bir kısmını hatırlasanız bile tamamını sayamazsınız. Bizde araştırdık ama tamamını bulmak çok vakit aldığı için yarıda bıraktık.

Açık uçlu soru; kısaca “evet” ya da “hayır” şeklinde cevaplanamayan, kısmen seçenekleri yazılmamış olan, klasik, yazılı soruya benzetilebilir.

Değerlendirmede kolaylık sağlayacağı için açık uçlu sorularda da çeşitli sayıda seçenekler bulunabilir. Bu sorularla adayın yorumlama ve değerlenme yeteneklerinin ölçülebileceği düşünülmektedir.

Adayın soruyla ilgili bildiklerini ve çıkarımlarını ayrıntılı olarak yazabilir.  Açık uçlu sorularda adayın; bir tek cevabı değil, soruya verebileceği en doğru ve doğruya yakın birçok cevabı bulması istenir.

Aday çoktan seçmeli soruda sadece kendisine daha önce verilen bilgiyi kullanır; oysa açık uçlu soruda aday, yaratıcı düşünceyle kendi çıkarımlarını bulmak ve yeni bilgi geliştirmek zorundadır.

Özetle aday; bildiklerini birleştirecek (sentez), ayrıştırıp tahlil edecek (analiz), yorumlayacak, çıkarımda bulunacak ve sonuca ulaşılacaktır.

 

YÜZDE 3 PUAN KESİNTİSİ

“Uzmanlık öğrenciliğine yerleştirildikten sonra uzmanlık eğitimini bitirmeden kurum veya dal değişikliği için yeniden sınava girenlerin yerleştirmeye esas mesleki bilgi puanı % 3 oranında düşürülür.” maddesi de kılavuza yeni eklenen maddeler arasında

Bir cevap yazın