Cumartesi , 26 Eylül 2020
Anasayfa » Genel » DiÅŸ eti hastalığı hamilelerde düşük riskini arttırıyor

Diş eti hastalığı hamilelerde düşük riskini arttırıyor

dishastaliklari

Türk DiÅŸ Hekimleri BirliÄŸi BaÅŸkanı Prof. Dr. Taner Yücel, Dünya DiÅŸ Hekimleri Kongresi’nde ağız ve diÅŸ saÄŸlığının tüm vücudu etkilediÄŸini vurguladı.

Diş eti hastalığı bulunanların ÅŸeker hastalığına yakalanma ve hamilelerin de düşük yapma riski bulunduÄŸuna dikkat çeken Yücel, batılı ülkelerin çocuklarının aÄŸzında bir çürük varken, Türkiye’deki çocukların aÄŸzında 6 çürük olduÄŸunu belirtti.

Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde, 101. Dünya Diş Hekimleri Kongresi (FDI) yapılıyor. Dünyanın120 farklı ülkesinden 10 bin diş hekimini buluÅŸturan 2013 İstanbul Kongresi’nin ev sahipliÄŸiniüstlenen Türk Diş Hekimleri BirliÄŸi BaÅŸkanı Taner Yücel, Dünya Diş Hekimleri BaÅŸkanı Orlando Monterio da Silva ile ‘Ä°stanbul Deklarasyonu’nu imzaladı. Deklarasyona göre, bundan böyle tümdünya diş hekimleri hastanın genel saÄŸlığında da rol alacak. FDI, ağız saÄŸlığının genel saÄŸlığın ayrılmaz bir bileÅŸeni olarak tanınması ve bu konudaki güçlendirilmiş iÅŸbirliÄŸi yaklaşımının global ve ulusal politikalar geliÅŸtirilerek desteklenmesi için çaÄŸrıda bulundu.

‘DİŞİMÄ°ZE GÖZÃœMÃœZ KADAR DEÄžER VERMELÄ°YÄ°Z’

4 gün sürecek kongrede önemli kararlar alınacağını ve diş saÄŸlığı açısından çok faydalı geçeceÄŸini belirten Türk Diş Hekimleri BirliÄŸi BaÅŸkanı Taner Yücel, ağız ve diş saÄŸlığının tümvücudu etkilediÄŸini dile getirdi. Bir insanın gözüne ne kadar deÄŸer veriyorsa, tek bir diÅŸine de oölçüde deÄŸer vermesi gerektiÄŸini kaydeden Yücel, “Çünkü çektirdiÄŸimiz diÅŸteki iltihap kalbimize ve böbreklerimize yerleÅŸebilir. Ağız içerisinde meydana gelen iltihabi olayları önemsememiz lazım. Bunun oluÅŸmaması için gayret sarf etmemiz lazım. Ağız içinde oluÅŸan iltihabın eklemlerimizde, kalbimizde ve organlarımızda yerleÅŸebileceÄŸini bilmemiz lazım. Kalbimiz vücudumuzu nasıl etkiliyorsa, diÅŸimiz de vücudumuzu etkiliyor.” dedi.

‘DÄ°Åž ETÄ° HASTALIÄžI OLANLARIN DÜŞÜK YAPMA RÄ°SKÄ° ARTIYOR’

DiÅŸ eti hastalığı olanların ÅŸeker hastalığına yakalanma riskinin fazla olduÄŸuna dikkat çeken Yücel, “Hamile bayanların düşük yapma riskini arttırıyor. DoÄŸan çocuÄŸun az kilolu olmasına yol açıyor. Dolayısıyla ağız ve diÅŸ saÄŸlığı önemli. DiÅŸimizi organımız gibi görmek zorundayız.” diye konuÅŸtu.

‘BATILI ÃœLKELERDEKÄ° ÇOCUKTA BÄ°R ÇÜRÃœK VARKEN, BÄ°ZÄ°M ÇOCUÄžUMUZDA 6 ÇÜRÃœK VAR’

DiÅŸ çürüğü oranının DMF indeksi ile bütün dünyada sayılabilir hale geldiÄŸini söyleyen Yücel, “DMF indeksi diÅŸ çürüğü, diÅŸ kaybı ve dolgulu diÅŸ sayısıdır. Bunu 2020 yılında 5-12 yaÅŸ arasındaki çocuklarda 1 olarak hedefliyoruz. Batı ülkelerde çocuklar hayatları boyunca en fazla 1 çürükle yaşıyor. Biz de ise 6,7 gibi çok büyük bir rakam var. Ãœlkemizin geliÅŸmiÅŸliÄŸi ile orantılı bir rakam deÄŸil. Bu kabul edilebilir bir rakam deÄŸil. Türk DiÅŸ Hekimleri BirliÄŸi yıllardan beri toplumsal ağız ve diÅŸ sağılığı koruyucu programlarının ülke genelinde yaygınlaÅŸması için gayret sarf ediyor. Artık bunun önlemini almamız lazım.” ifadelerini kullandı.

‘ÇOCUKLAR 2 YAÅžINDAN Ä°TÄ°BAREN DÄ°Åž FIRÇALAMA ALIÅžKANLIÄžI EDÄ°NMELÄ°’

DiÅŸ fırçası ve macununun ülkemizde kullanılma oranının az olduÄŸunu ifade eden Yücel, “100 gramın altında diÅŸ macunu tüketimi var ülkemizde. Bunun 300-400 gram civarında olması lazım. Senede en az iki kere diÅŸ fırçalarının deÄŸiÅŸmesi lazım. Ancak bunun da ötesine 2 yaşından itibaren çocuÄŸa diÅŸ fırçalama alışkanlığı kazandırılmalı ve annelere öğretilmeli.” ÅŸeklinde konuÅŸtu.

Kaynak: CÄ°HAN

haber7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir